انفجار یک شهاب سنگ در روسیه 500 نفر را مجروح کرد

۲۸ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۱:۳۵ کد : ۲۱۵۴۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۰۲
انفجار یک شهاب و رسیدن گلوله های آتش به زمین سر برفراز آسمان مرکز روسیه....

مردم در شهر چلیابینسک روسیه درحال رفتن به محل کار خود بودند که صدای یک انفجار توجه آنها را خود جلب کرد.

پس از مشاهده یک نور روشن آنها موج انفجار را در این شهر صنعتی که در 1500 کیلومتری شرق مسکو قرار دارد احساس کردند.

یک گلوله آتشین در افق درخشید و یک رد بلند سفید را به طول 200 کیلومتر در آسمان باقی گذاشت. در نتیجه این انفجار، صدای هشدار اتومبیلها بلند شد، شیشه ها شکسته شدند و شبکه های تلفنهای همراه مختل شد.

ویکتور پروکوفیوف 36 ساله ساکن یکاترینبورگ در نزدیکی شهر چلیابینسک اظهار داشت: با اتومبیل به محل کارم می رفتم ، هوا تاریک بود ناگهان مثل روز روشن شد. در ابتدا تصور کردم که نور ماشینهای جلویی در دید من اختلال ایجاد کرده است.

""

تاکنون مرگ و میری براثر این انفجار گزارش نشده است.

یک مقام رسمی محلی اظهار داشت: چنین حوادثی بسیار نادر است و رویداد امروز نیز به عبور خرده سیاره ای به اندازه استخر شنای المپیک از کنار زمین با فاصله 27 هزار و 520 کیلومتری مرتبط است، اما این مسئله هنوز از سوی کارشناسان تأیید نشده است.

راسکوموس سازمان فضایی روسیه اظهار داشت که این شهاب سنگ با سرعت 30 کیلومتر در ثانیه حرکت می کرده و پیش بینی این رویدادها دشوار است.

وزارت کشور روسیه نیز اظهار داشت که انفجار این شهاب سنگ موجب شکستن دیوار صوتی شده است.

براساس اعلام واحدهای کمکهای اورژانس روسیه تاکنون 514 نفر برای کمکهای پزشکی مراجعه کرده اند که میزان جراحت آنها اندک بوده است. اما از این تعداد 112 نفر برای مداوای بیشتر در بیمارستان بستری شده اند.

گروه های جستجو برای یافتن بقایای این شهاب سنگ عازم شده اند.

یوری بورنکو رئیس بخش اورژانسی شهر چلیابینسک اظهار داشت: تاکنون هیچ نمونه ای از انفجار شهاب سنگها در روسیه مشاهده نشده بود.

شیشه های بسیاری در خیابان مرکزی شهر چلیابینسک به اطراف پراکنده شده و چارچوب شیشه های برخی از فروشگاه ها خم شده است.

یک صدای بلند شبیه به انفجار در ساعت 9:20 به وقت محلی شنیده شده و موج انفجار آنها آپارتمانهای مرکز این شهر صنعتی را تحت الشعاع قرار داد.

در کارخانه شهر چلیابینسک یک دیوار هم تخریب شده اما یکی از سخنگویان این کارخانه اظهار داشت هیچ تهدید زیست محیطی صورت نگرفته است.

اگرچه این رویدادها نادر هستند اما گفته می شود که یک شهاب سنگ در سال 1908 در سیبری محوطه 2 هزار کیلومتر مربعی را تخریب کرده بود.

اداره حوادث غیر مترقبه این شهر، رویداد امروز را نوعی بارش شهاب سنگ در شکل گلوله های آتشین توصیف کرده است.

براساس اعلام ناسا، امروز یک خرده سیاره با عنوان 2012 DA14 که قطر آن به 46 متر می رسد از فاصله نزدیک زمین عبور کند، این فاصله از هرآنچه که تاکنون دانشمندان طی 15 سال گذشته رصد کرده اند، نزدیک تر است.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :