زلزله هفت و هشت دهم ریشتری سیستان و بلوچستان را لرزاند

۲۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۹ کد : ۲۱۶۳۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۹۷
بنابر اعلام مرکز زلزله‌شناسی، دقایقی پیش زمینلرزه‌ای به بزرگی هفت و هشت دهم ریشتر شهرستان سراوان...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بنابر اعلام مرکز زلزله‌شناسی، ساعت15.14 دقیقه امروز سه شنبه بیست و هفتم فروردین ماه زمینلرزه‌ای به بزرگی هفت و هشت دهم ریشتر منطقه گُشت- بین خاش و سراوان- در استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.

بر اساس این گزارش، این زلزله در بخش‌های جنوبی کشور با مختصات جغرافیایی 28/056 درجه شمالی و 62/080 درجه شرقی در اعماق بین 70 تا 100 کیلومتری زمین به ثبت رسیده است.

یادآور می شود، در پی وقوع این زمین لرزه پنج تیم ارزیاب از شعب شهرستان‌های خاش و سراوان برای ارزیابی میزان خسارات احتمالی به منطقه اعزام شدند.

وقوع این زمینلرزه با فاصله 83 کیلومتری از مناطق خاش، 168 کیلومتری از ایرانشهر و 192 کیلومتری زاهدان و 232 کیلومتری از رودبار افغانستان و 606 کیلومتری مسقط عمان واقع  گزارش شده است.

این زمین لرزه در کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون قطر؛ امارات  و کشورهای هند و پاکستان نیز احساس شده است

دکتر مهدی زارع، معاون پژوشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله کشور در همین رابطه گفت: در ایران چنین زمینلرزه ای با این بزرگی در طول ۴۰ سال گذشته (بعد از زلزله طبس) سابقه نداشته است.

وی با بیان این که بافت این مناطق کم تراکم است و روستاها پراکنده هستند، خاطرنشان کرد: فعال شدن گسل بلوچستان، ارتباطی با گسل بوشهر و زلزله ای که چند روز پیش اتفاق افتاد، ندارد.

دکتر عبدالله سعیدی، کارشناس زمین‌شناسی نیز معتقد است: است عمق زمینلرزه سیستان و بلوچستان در مقایسه با زمینلرزه های گذشته زیاد بوده است.

به گفته وی، عمق زیاد باعث گستردگی لرزه‌ها می‌شود به طوری که این زلزله در کشورهای اطراف هم احساس شده اما در مقابل، از شدت زلزله و تمرکز خرابی‌ها در یک نقطه می‌کاهد.

به گفته دکتر سعیدی، زلزله بم از زلزله‌های شدیدی بود که در عمق کم اتفاق افتاد اما به طور متمرکز یک نقطه را ویران کرد.

خبرها حاکی از این است که مردم شهرهای شیراز، بندرعباس و کرمان نیز زمین لرزه سیستان و بلوچستان را حس کرده اند.


 

کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان


نظر شما :