قشم مرکز مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک کشور خواهد شد

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۳ کد : ۲۱۶۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۷۶
بر اساس مصوبه نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن در منطقه آزاد قشم...
به زودی مرکز مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک کشور، بر اساس مصوبه نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن در منطقه آزاد قشم تاسیس خواهد شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس مصوبه نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن و با استناد به اصل یکصد و بیست‌ و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مجوز تاسیس 9 مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای در بخش‌های مختلف کشور از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ابلاغ شد، که یکی از آنها مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای در مناطق آزاد به مرکزیت قشم خواهد بود.

بر همین اساس، علیرضا امری کاظمی، سرپرست مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم از تاسیس این مرکز با محوریت تمرکز بر مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک در کشور به زودی خبر داد و گفت: با توجه به مصوبه اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 27/12/91 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نسبت به تاسیس 9 مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای در کشور اقدام خواهد کرد که یکی از این مراکز زمین‌شناسی مناطق آزاد به مرکزیت قشم خواهد بود.

علیرضا امری‌کاظمی، با بیان این که هر یک از این مراکز تازه تاسیس دارای یک گرایش تخصصی خاص هستند، خاطرنشان کرد: مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم گرایش تخصصی میراث زمین‌شناختی، ژئوپارک و زمین‌گردشگردی را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی دلیل این امر قرار داشتن تنها ژئوپارک ایران در این منطقه و سابقه‌ای که این منطقه در مطالعات مربوط در ژئوپارک و زمین گردشگردی است که بر همین اساس مرکز قشم به عنوان مرکز تخصصی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این زمینه انتخاب شد.

سرپرست مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم، درباره ساختار اصلی این مرکز، یادآور شد:‌ این مرکز دارای بخش‌های تخصصی مختلفی از جمله اداره مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات موادمعدنی، اداره روابط ‌بین‌الملل و توسعه تجارت خارجی، اداره روابط‌عمومی، امور بین‌الملل و آموزش و همچنین بخش تخصصی ژئوتوریسم و ژئوپارک خواهد بود.
امری‌کاظمی، ضمن تاکید بر این که مرکزیت و پژوهشگاه مطالعات مربوط به ژئوپارک، ژئوتوریسم، ژئوکانزویشن (حفاظت زمین‌شناختی) و ژئودایورسیتی (گوناگونی زمین‌شناختی) در مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم متمرکز خواهد شد، تصریح کرد:‌ این مرکز نوعی نظارت و همکاری همه جانبه با مناطق دیگر کشور در این زمینه خواهد داشت و و در واقع محوریت و مرکزیت پژوهش‌ها و بررسی‌های ژئوتوریسم کشور در قشم به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: پس از تاسیس مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم، کارشناسان خبره و متخصصان داخلی و خارجی به منظور همکاری‌های دائمی و مقطعی جهت توسعه بحث زمین‌گردشگردی و ژئوپارک در کشور به این مرکز دعوت خواهند شد.

مسوول بخش میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن اشاره به مصوبه ریاست‌جمهوری و دستور ابلاغ شده از سوی معاون اول وی به سازمان، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاسیس مراکز زمین‌شناسی و همچنین جذب پرسنل با مجوزهای استخدامی ابلاغ شده از سوی دولت را در دستور کار خود قرار داده است.

امری‌کاظمی افزود: امیدواریم تاسیس این مراکز به اشتغال‌زایی در مناطق مختلف کشور منجر شود که بر همین اساس از کارشناسان محلی پس از پذیرش نیرو به صورت متمرکز بهره خواهیم برد.

وی درباره حمایت‌های مورد نیاز به منظور تاسیس مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم، خاطرنشان کرد: تاسیس این مراکز به عنوان مصوبات دولت؛ همکاری استانداری‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت را طلب می‌کند که امید.واریم از حمایت و پشتیبانی منطقه آزاد قشم نیز به منظور توسعه معرفی بیشتر ژئوپارک و ژئوتوریسم در کشور نیز بهره ببریم.

سرپرست مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم، درباره اهداف اصلی تاسیس این مرکز، تصریح کرد: تمرکز پژوهش‌ها و بررسی‌های مربوط به زمین‌گردشگری(ژئوتوریسم) و ژئوپارک قشم و همچنین کمک به ثبات و پایداری تنها ژئوپارک ایران و ارتقای رتبه بین‌الملل این ژئوپارک و در نهایت همکاری و کمک به دیگر مناطق کشور به منظور تاسیس ژئوپارک‌های جدید و توسعه زمین‌گردشگردی در تمام مناطق از اهداف اصلی تاسیس مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای قشم عنوان می‌شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :