عرصه‌ای برای توسعه فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان خوزستان

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۶:۴۹ کد : ۲۱۶۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸۲
به دنبال دور چهارم سفر‌های رییس‌جمهور و هیات دولت به خوزستان و تشکیل کار گروه توسعه معدن...
به دنبال دور چهارم سفر‌های رییس‌جمهور و هیات دولت به خوزستان و تشکیل کار گروه توسعه معدن، عرصه توسعه فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در این استان فراهم شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال چهارمین دور سفرهای استانی رییس‌جمهور کشورمان و اعضای هیات دولت عصر یکشنبه کار گروه‌های "توسعه کشاورزی"و" توسعه معدن" در محل استانداری خوزستان با حضور وزاری صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت، راه و شهرسازی، اموراقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشور، نیرو و همچنین جمعی از مدیران و معاونان این وزارتخانه‌ها و  رییس سازمان حفاظت محیط ‌زیست به همراه معاونان برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، رییس‌کل بانک مرکزی با حضور نمایندگانی از مدیران عامل بانک‌های کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، این نشست که پیگیری مصوبات و میزان پیشرفت کار گروه‌های "توسعه کشاورزی"و" توسعه معدن" را در دستور کار خود داشت، حاضران به بررسی پیشنهادات ارائه شده در هر دو کار گروه پرداختند.

گفتنی‌ست، پس از برگزاری این نشست پیشنهاداتی در کارگروه توسعه معدن استان خورستان مبنی بر:

- اختصاص  مبلغ 200 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت تجهیز و توسعه بخش معدن (اکتشاف، استخراج، ایجاد و توسعه واحدهای کانه‌آرایی، فرآوری وصنایع معدنی)

- سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با هماهنگی و همکاری وزارت نفت و با تامین اعتبار لازم از سوی وزارت مزبور، نسبت به انجام مطالعات استحصال مواد معدنی استراتژیک از شورابه‌های همراه نفت ازجمله لیتیوم اقدام کند.

- اجرای طرح مطالعات کاربردی جهت بررسی وضعیت ذخایر دولومیت و کربنات استرانسیوم و استحصال منیزیم از آن توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن  و صنایع معدنی ایران.

- مطالعه املاح معدنی و فرآوری واستحصال موادمعدنی از آن در نوار ساحلی از طریق بخش غیردولتی صورت خواهد گرفت که در صورت عدم استقبال متقاضی بخش غیردولتی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تامین اعتبار لازم از محل درآمد حقوق دولتی معادن نسبت به انجام مطالعات اقدام می‌کند که بر اساس نتایج آن سرمایه‌گذاری در امر فرآوری واستحصال موادمعدنی از طریق بخش غیردولتی انجام خواهد شد.

- ستاد اجرائی توسعه بخش معدن استان موظف است در سال 1392 نسبت به اجرای طرح جامع معادن و صنایع معدنی استان توسط ایمیدرو اقدام کند و با تصویب ستاد یاد شده با توجه به ضوابط، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موظف است در اجرای ماده 157 قانون برنامه پنجم توسعه نسبت به تهیه نقشه‌های پایه زمین‌شناسی، شناسایی، پی‌جویی و اکتشاف عمومی استان از محل حقوق دولتی معادن اقدام کند.

این مصوبات در نشست پیگیری مصوبات و میزان پیشرفت کار گروه‌های "توسعه کشاورزی"و" توسعه معدن" بررسی شد و به تصویب رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت رسید.

کلید واژه ها: خوزستان


نظر شما :