برداشت بیش از 8 هزار کیلومتر خطی داده‌های ژئوفیزیک هوایی در استان فارس

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۵:۵۶ کد : ۲۱۶۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۸۲
بیش از 8 هزار کیلومتر خطی داده‌های ژئوفیزیک هوایی در کمتر از یکماه در استان فارس...
بیش از 8 هزار کیلومتر خطی داده‌های ژئوفیزیک هوایی در کمتر از یکماه در استان فارس به همت کارشناسان دفتر ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال حماسه سیاسی و اقتصادی انجام شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل ژئومتیکس این سازمان، از برداشت بیش از 8 هزار کیلومتر خطی داده‌های ژئوفیزیک هوایی در کمتر از یکماه به همت کارشناسان دفتر ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال حماسه سیاسی و اقتصادی خبر داد و گفت: طی یک ماه اخیر برداشت ژئوفیزیک هوایی در استان فارس در منطقه لار در حال انجام است که طی این مدت تاکنون بالغ بر 8 هزار کیلومتر خطی داده‌های ژئوفیزیک هوایی به روش رادیومتری و مغناطیس‌سنجی برداشت شده است.
مهندس وحید فتوتی، با بیان این که ژئوفیزیک هوایی یکی از مهم‌ترین اطلاعات پایه‌ای کشور است، خاطرنشان کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی به اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در عمق پوسته زمین و همچنین مطالعات زمین‌شناسی، آب‌شناسی، زیست‌محیطی و اکتشاف نفت کمک می‌کند.
وی ضمن اشاره به اهمیت علم ژئومتیکس در برنامه کلان کشور و اولویت‌های برنامه پنج ساله کشور، یادآور شد:  در برنامه‌های تدوین شده عملیات برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی با فواصل پروازی قابل قبول بین 500 تا1000 متر مناطق اولویت‌دار کشور را تحت پوشش قرار خواهد داد.
مدیرکل ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان این که پروژه‌های ژئوفیزیک هوایی بر مبنای اولویت‌های موجود و با توجه به منابع مالی انجام می‌شود، افزود: در برخی استان‌ها از جمله فارس، یزد و خراسان‌رضوی یک طرح استانی-ملی برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به‌منظور انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی تعیین شده که بر همین اساس سال گذشته این برداشت‌ها در بخشی از استان فارس در منطقه فسا انجام شد.
به گفته فتوتی، در سال 89  و 90 نیز برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی برای استان‌های خراسان‌رضوی و یزد انجام شد که در حال حاضر در منطقه لار نیز این برداشت‌ها در حال انجام است.

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :