شناسایی ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال در کشور

۰۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۵:۴۶ کد : ۲۱۷۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۶
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به شناسایی ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال...

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به شناسایی ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال در کشور شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان از شناسایی ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال در کشور خبر داد و گفت: اکتشاف معادن استراتژیکی که کانی‌های آن در فناوری‌های برتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اولویت کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دارد.

به گفته بهروز برنا، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای اکتشاف و بهره‌برداری از معادن طلا تلاش‌های زیادی کرده که امید است با اضافه شدن معادن زرشوران و ساری‌گونی به چرخه طلا، تولید کشور در آینده نزدیک به 10 تن در سال برسد.

وی با بیان اینکه عناصر همراه شونده همچون وانادیوم، سلنیوم، لیتیوم، گروه لانتانیت‌ها و بریلیوم از جمله این معادن راهبردی است، خاطرنشان کرد: شناسایی خاک‌های نادر که در صنایع موبایل و ریزتراشه‌های رایانه‌ای کاربرد فراگیر و ارزش افزوده بالایی دارد نیز در دستور کار این مجموعه قرار دارد که به همین خاطر دستیابی به فناوری اکتشاف و به خصوص فرآوری آنها بسیار اهمیت دارد.

این کارشناس مسوول یادآور شد: معدن و معدنکاوی در ایران با وضع منحصربفرد زمین‌شناسی، تنوع موادمعدنی و قرارگیری در بخش میانی یک کمربند متالوژنی شناخته شده جهانی به نام آلپ هیمالیا و نیز وجود کمربندهای طلا و مس، سرب و روی، عناصر تبخیری‌، کرومیت و غیره بسیار اهمیت دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد افزود: کشور ما بیش از 5 هزار معدن فعال دارد که 88 درصد دردست بخش خصوصی، 10 درصد در اختیار تعاونی‌ها و 2 درصد هم در دست بخش دولتی است اما 35 درصد ارزش مجموع تولیدات معدنی کشور در 2 درصد دولتی نهفته است.

برنا با اشاره به اینکه در کشور حدود 70 نوع ماده معدنی داریم که هم اکنون درحال بهره‌برداری از معادن آنها هستیم، گفت: تا سال 91 بهره‌برداری ما 391 میلیون تن بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: باید در کشور حداقل سالانه یک میلیون متر مکعب حفاری اکتشاف معدنی داشته باشیم تا این محدوده‌های بدست آمده را از لحاظ عمقی هم بررسی و اعتبارسنجی کنیم.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :