شناسایی و معرفی دو کانی جدید و یک کانی نادر در استان آذربایجان‌غربی

۰۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۶:۰۸ کد : ۲۱۷۲۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۹۶
دو کانی جدید و یک کانی نادر در کانسار طلا- نقره باریکا واقع در شرق سردشت در استان آذربایجان‌غربی...

دو کانی جدید و یک کانی نادر در کانسار طلا- نقره باریکا واقع در شرق سردشت در استان آذربایجان‌غربی به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی و معرفی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تا سال گذشته 8 کانی ایرانی در جهان از جمله بیرونیت، آوسینیت، تالمسیت، انارکیت، خونیت، خادمیت، ایرانیت و دلیرانیت شناسایی و معرفی شدند که بر همین اساس در سال 2013 نیز  دو کانی دیگر به نام‌های باریکائیت و فردوسی‌ایت در کانسار باریکا به همت دکتر حسینعلی تاج‌الدین یافت  و به این مجموعه اضافه شد.

همچنین در سال 2012 با استفاده از نمونه‌های کانسار باریکا، برای اولین بار ساختار کریستالین یک کانی بسیار نادر به نام گوتاردیت شناسایی و معرفی شد.

گفتنی‌ست، این 3 کانی در قالب همکاری‌های پژوهشی بین دانشگاه تربیت مدرس تهران ( در قالب رساله دکتری آقای حسینعلی تاج‌الدین و به راهنمایی آقایان دکتر ابراهیم راستاد و دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور) و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با دانشگاه‌های کپنهاک دانمارک و سالزبورگ اتریش مطالعه و معرفی شدند.

بر اساس این گزارش، کانسار طلا- نقره باریکا در 18 کیلومتری منطقه خاور سردشت در استان آذربایجان غربی قرار دارد که این کانسار اولین و تنها کانسار سولفید توده‌ای غنی از طلا و نقره شناخته شده در ایران است و برای نخستین بار در سال 1382 از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور (دکتر حسینعلی تاج‌الدین) ، به عنوان یک کانسار طلا و نقره معرفی شده است.

شایان ذکر است، عیار میانگین طلا و نقره در این کانسار به ترتیب 4 و 250 گرم در تن اندازه‌گیری شده و از ویژگی‌های خاص کانسار باریکا، حضور مجموعه‌ای از کانی‌های سولفوسالتی با ترکیب پیچیده و نادر است به‌طوریکه تاکنون 12 کانی سولفوسالتی که عموما از عناصر Sb,Pb,Ag,Pb غنی هستند، شناسایی شدند.

یادآور می‌شود، مقدار نقره در یکی از کانی‌های این کانسار به نام استفانیت (Ag5SbS4) تا 70 درصد وزنی کانی است که از بین این 12 کانی، 2 کانی باریکائیت و فردوسی‌ایت برای اولین بار در سال 2013 شناسایی شدند که در خبرنامه شماره 15 از مجله Mineralogical Magazine و نیز در سایت‌های www.mindat.org وwww.mineralienatlas معرفی شده‌اند و همچنین ساختار بلورین یک کانی سولفوسالتی نادر دیگر به نام گوتاردیت در سال 2012 برای اولین بار معرفی و در مقاله‌ای در شماره 50 از مجله Canadian Mineralogist  که جدیدترین یافته‌های کانی‌شناسی جهان را معرفی می‌کند، به چاپ رسیده است.  

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :