پیشنهاد چینی ها برای خرید تکنولوژی تولید آهن اسفنجی ایران

۲۲ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۸ کد : ۲۱۷۳۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۰۲
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران از 80 درصد بومی سازی بصورت وزنی در بخش احیاء....
سید جواد میرمعینی، با بیان این مطلب و با اشاره به تقاضای چینی ها برای خرید تکنولوژی ایرانی احیای مستقیم فولاد، اضافه کرد: سیستم احیای مستقیم ایرانی در چهار طرح نیریز، شادگان، بافت و میانه از هفت طرح استانی پیاده شده و در حال اجرا است و ان شاله در آینده شاهد صادرات این تکنولوژی به دیگر کشورها خواهیم بود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ایجاد و راه اندازی طرح های استانی فولاد جزء تصمیمات دولت نهم و به منظور گسترش عدالت اقتصادی در سراسر کشور تعریف شده است، گفت: تاکنون افزون بر 17 هزار میلیارد ریال در هفت طرح استانی فولاد سرمایه گذاری شده است و یکی از طرح های استانی فولاد به قیمت حدود 108 میلیارد تومان به فروش رفته است.
میرمعینی شرکت ملی فولاد را مجری سیاست های ایمیدرو دانست و تصریح کرد: تا پایان ماه جاری تمام طرح های استانی از سوی کارشناس رسمی قیمت گذاری خواهد شد و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در گام اول به دنبال مشارکت بخش خصوصی در اجرای این طرح ها هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با توجه به اینکه راه اندازی بخش احیای طرح های استانی نیازمند افزون بر 150 میلیون یورو است، میزان پیشرفت طرح های فولاد استانی در بخش احیاء را 65 تا 79.5 درصد اعلام کرد.

فراخوان بین المللی برای تولید فولاد در منطقه ویژه پارسیان
وی در ادامه از برنامه ریزی برای تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان خبر داد و افزود: تصمیم داریم تا در یک فراخوان بین المللی سرمایه گذاران از سراسر جهان را برای تولید فولاد به ایران دعوت کنیم.
به گفته میر معینی، ایران در تامین انرژی مورد نیاز صنعت فولاد مزیت دارد و در طرح فوق با تامین انرژی به قیمت بین المللی از سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت فولاد حمایت خواهد کرد. سرمایه گذار خارجی نیز می تواند نسبت به واردات مواد معدنی و مصرفی و تولید محصول و صادرات آن به بازارهای جهانی یا بازار ایران اقدام کند.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ادامه داد: با توجه به آماده شدن زمین مورد نیاز برای تولید فولاد در منطقه پارسیان، به زودی شاهد فراخوان بین المللی برای تولید پنج میلیون تن فولاد در مرحله اول هستیم.
وی از وجود انرژی در ایران به عنوان یکی از نقاط قوت و جذاب برای سرمایه گذاران خارجی در حوزه فولاد و صنایع معدنی نام برد.

دولت آینده نباید مدیریت معادن بزرگ را از دست دهد
میرمعینی همچنین یکی از مهمترین اقدامات برای دولت آینده را کمک به راه اندازی هر چه سریع تر بخش فولادسازی هفت طرح استانی فولاد دانست و تاکید کرد: چنانچه این طرح ها مشمول مرور زمان شود از توجیه اقتصادی دور خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ادامه داد: دولت آینده در ادامه سیاست دولت فعلی باید مدیریت معادن بزرگ را همچنان در اختیار داشته باشد و به نقش و حضور پر رنگ تر سازمان های توسعه ای مانند ایمیدرو به منظور توسعه معدن و صنایع معدنی اهمیت دهد.
وی همچنین بحث هایی در خصوص واگذاری شرکت های تخصصی مانند "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی" و "شرکت ملی فولاد ایران" که بازوان اجرایی و مجریان سیاست های دولت در دو بخش معادن و صنایع معدنی کشور هستند را در راستای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی ندانست.
میرمعینی، گردش مناسب منابع مالی در کشور را به نفع بخش های مختلف اقتصادی به خصوص صنعت و معدن کشور اعلام و اضافه کرد: ثبات نرخ ارز نیز پیشبرد پروژه ها و توسعه اقتصادی کشور را به دنبال دارد و دولت آینده برای این بخش باید برنامه هدفمند و قابل اجرا داشته باشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران با تولید 14.5 میلیون تن فولاد در سال 2012 و یک پله صعود نسبت به سال 2011 به رتبه پانزدهم جهان دست یافت.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :