مرکز بین‌المللی تحقیقات زمین‌لرزه کشور در آذربایجان‌شرقی تاسیس می‌شود

۲۷ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۲ کد : ۲۱۷۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۰
بر اساس مصوبات نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن، ارتقای دفتر مطالعات زلزله...

بر اساس مصوبات نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن، ارتقای دفتر مطالعات زلزله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شهرستان مرند به مرکز بین‌المللی تحقیقات زمین‌لرزه در آذربایجان‌شرقی تاسیس خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس تصمیم جلسه نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در کارگروه توسعه بخش معدن که در مرکز استان آذربایجان‌‌شرقی تشکیل شد به استناد اصل یکصد و بیست و هفتم قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اجرا از سوی معاون اول ‌رییس‌جمهور  ابلاغ شد.

بر همین اساس، ارتقای دفتر مطالعات زلزله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شهرستان مرند به مرکزیت بین‌المللی تحقیقات زمین‌لرزه در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی قرار گرفت.

گفتنی‌ست، تمامی پژوهش‌های مرتبط با زمین‌لرزه با هدف دستیابی به یکی از کهن‌ترین آرزوهای انسان، یعنی پیش‌بینی این رخداد طبیعی است.

این گزارش می‌افزاید، نیاز به تعیین هندسه و سازوکار گسل‌های فعال و لرزه‌زا و به نقشه کشیدن آن‌ها در گستره ایران با توجه به رشد روزافزون جمعیت، پیشرفت‌های صنعتی و گسترش مناطق شهری به ویژه در بخش‌های در حال توسعه و استراتژیک کشور این مهم را فراهم می‌آورد که در تکمیل مطالعات گذشته لرزه زمین‌ساختی کشور پروژه‌هایی نوین با رویکرد بروزرسانی شناخت هرچه کمتر از زمینلرزه در اولویت قرار گیرد.

از این میان، گستره آذربایجان با مساحتی حدود 6 درصد مساحت کل کشور و جمعیتی حدود 6 میلیون نفر از قطب‌های مهم تجاری، صنعتی ایران به شمار می‌رود که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در طی عمر 50 ساله خود و در راستای رسالت و اهداف ترسیم شده از آغاز تاکنون طرح‌های اجرایی و پژوهش‌های بسیاری را درخصوص شناسایی سرچشمه‌های لرزه‌زا در گستره کشور به ویژه در پهنه آذربایجان انجام داده است.

بر این پایه به نظر می‌رسد جای آن است تا در گامی نو با هدف تعیین هندسه و سازوکار این سرچشمه‌های لرزه‌زا با بهره‌گیری از روش‌های نوین و دانش روز به شناسایی هر چه بهتر گسله‌های این ناحیه از رویکرد رفتار لرزه‌ای پرداخت.

خاطرنشان می‌شود، شناسایی پارامترهای عددی گسله‌های لرزه‌زا و تعیین بهینه سرچشمه‌های لرزه‌ای جستجوگر اهداف کلانی از جمله برآورد مکان رخداد زمینلرزه احتمالی، زمان رخداد لرزه‌ها برای هریک از سامانه‌های پویا و بزرگای زمینلرزه احتمالی پیش‌روی است.

گفتنی‌ست، این پژوهش‌ها در قالب طرحی جامع با استفاده از پژوهش‌های ریخت زمین‌ساخت، پارینه لرزه‌شناسی و بهره‌گیری از شبکه ژئودینامیک GPS و الکترومغناطیس در پیش نشانگری رخداد زمینلرزه برای یک بازه زمانی 2 ساله پیشنهاد شده که پیش‌بینی می‌شود در اجرای چنین پژوهشی با بهره‌گیری از توان علمی اجرایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و حمایت‌های مدیران محلی به دستاوردهایی از جمله ارائه گزارش کامل در خصوص زمینلرزه و گسل‌های فعال جهت استفاده ارگان‌های دولتی و خصوصی به منظور برنامه‌ریزی بهینه توسعه و عمران شهری، شناسایی مناطق پرخطر از نگاره زمینلرزه در گستره آذربایجان و انتقال دانش و تربیت نیروهای متخصص بومی در زمینه علم زمین‌شناسی زمینلرزه با انجام پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در قالب این پژوهش به عنوان ره‌آوردهای هدف می‌توان اشاره داشت.

بدیهی است، دستیابی به این مهم بدون کمک و همیاری مسوولان و دست‌اندرکاران دلسوز و بومیان فهیم کشور امکان‌پذیر نخواهد بود که با توجه به شرایط لرزه‌ای و یافته‌های علمی فراهم آمده از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در چند سال گذشته امید است  با همدلی کارشناسان این سازمان و  همیاری مسوولان محلی استانداری‌ها و دیگر ارگان‌های دولتی و همچنین مراکز دانشگاهی در کشور  بتوان گامی مهم و به هنگام در شناسایی خطر زمینلرزه در کشور برداشت.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :