ایران در وسیع‌ترین گسل قرار دارد

۱۰ تیر ۱۳۹۲ | ۱۹:۵۱ کد : ۲۱۷۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۷
به گفته رئیس شبکه لرزه‌نگاری کشور موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کشور...

به گفته رئیس شبکه لرزهنگاری کشور موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کشور ما در کمربندی پهن‌ترین و وسیع‌ترین گسل دنیا قرار دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر نوربخش میرزایی در مراسم آغاز به کار در نشست هم‌اندیشی زلزله ۲۰ فروردین شنبه و طسوج استان بوشهر در سالن دانشکده نفت دانشگاه خلیج‌فارس گفت: کشور ما در کمربندی پهن‌ترین و وسیع‌ترین گسل قرار دارد و در سال گذشته کشور ما ۱۵ هزار زمین را تجربه کرده است.

رئیس شبکه لرزهنگاری کشور موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران درباره تاریخچه لرزه‌خیزی استان بوشهر گفت: در تاریخچه بوشهر زمین‌لرزه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان به زمین‌لرزه سیراف اشاره کرد.

وی با بیان اینکه عده‌ای بر این باورند که زلزله‌های متعدد و با ریشتر بالا موجب محو شدن سیراف شده، افزود: با وجود قرار گرفتن کشور ما بر روی گسل زاگرس زمینلرزه‌های بالای هفت رخ نداده و نخواهد داد.

به گفته این مقام مسوول، کمبود ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در کشور باعث شده برخی از مناطق زلزله‌خیز کشور چند صد کیلومتر با نزدیکترین ایستگاه‌ها فاصله داشته باشند.

میرزایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تنها ۹۴ ایستگاه ثابت لرزه‌نگاری در کشور وجود دارد، ادامه داد: این در حالی‌ست که بر اساس مطالعات صورت گرفته برای پوشش کامل زمین‌لرزه‌های کشور به ۵۰۰ ایستگاه نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه ایستگاه لرزه‌نگاری در بوشهر وجود دارد که امیدواریم با مذاکرات صورت گرفته، در مناطقی از این استان که ضعف ایستگاهی داشتیم ایستگاه‌های جدید احداث کنیم.

خبرنگار: مرضیه کاظمی


کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :