دستیابی ایران به رتبه نخست در زمینه شتاب‌نگاری در خاورمیانه

۱۰ تیر ۱۳۹۲ | ۲۰:۴۷ کد : ۲۱۷۶۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۶۴
کشورمان از نظر کمی و کیفی در زمینه شتاب‌نگاری در خاورمیانه

کشورمان از نظر کمی و کیفی در زمینه شتاب‌نگاری در خاورمیانه در رتبه نخست ایستاده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رییس شبکه شتاب‌نگاری کشور در نشست بررسی و هم‌اندیشی زمینلرزه 20 فروردین بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی در بوشهر افزود: از اطلاعات این دستگاه‌ها در پروژه‌های عمرانی، سدسازی، نیروگاه‌ها و همه طرح‌های عمرانی که به داده‌های جنبش‌های نیرومند زمین نیاز دارد، استفاده می‌شود.

به گفته اسماعیل فرزانگان، کشورمان از نظر کمی و کیفی در زمینه شتاب‌نگاری در خاورمیانه اول، در آسیا با توان فنی بالا و در دنیا پس از آمریکا، ژاپن و چین از نظر تعداد دستگاه‌ها جزو کشورهای اول است.

وی با اعلام اینکه در بیشتر نقاط کشور دستگاه‌های شتاب‌نگار وجود دارد، خاطرنشان کرد: تنها در مکان‌هایی مانند بیابان‌ها و کویرها که امکانات لازم برای راه‌اندازی و استفاده از این دستگاه‌ها وجود ندارد، تجهیزات نصب نشده‌اند.

این مقام مسوول با بیان اینکه پوشش این دستگاه‌ها به گونه‌ای است که عمده مناطق لرزه‌خیز کشور را دربرگرفته، تاکید کرد: در 120 سد کشور این دستگاه‌ها نصب هستند و در زلزله ورزقان شتاب‌نگار سد ستارخان داده‌های خوبی ثبت کرد که این اطلاعات برای ساخت و سازها و مقاوم‌سازی سدها در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رییس شبکه شتاب‌نگاری کشور، از فعالیت 30 ایستگاه شتاب‌نگاری در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: عمده این تجهیزات در ساختمان‌های وزارت کشور مانند شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها قرار دارد.

فرزانگان گفت: 20 رکورد از زمینلرزه اصلی و 236 رکورد از پس‌لرزه‌های آن در استان‌های بوشهر و فارس ثبت شد که از این تعداد 28 رکورد مربوط به شش پس‌لرزه بالای پنج ریشتر بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: شتاب در شهر بوشهر به میزانی نرسید که برای سازه‌های معمولی خطرساز باشد چه برسد برای نیروگاه مستحکمی که برای تولید برق اتمی ساخته شده است.

یادآور می‌شود، از سال 1352 تاکنون بیش از 9 هزار رکورد شتاب‌نگاری در کشور ثبت شده که از این تعداد یک‌هزار و 900 رکورد یعنی حدود 20 درصد مربوط به پس از زلزله‌های اهر و ورزقان است.خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :