بهره‌مندی از دستاوردهای علمی برای مقابله با حوادث طبیعی

۱۰ تیر ۱۳۹۲ | ۲۱:۰۷ کد : ۲۱۷۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۹
باید برای مقابله با حوادث طبیعی و کاهش خسارات، از دستاوردهای علمی...

به گفته معاون امور عمرانی استانداری بوشهر باید برای مقابله با حوادث طبیعی و کاهش خسارات، از دستاوردهای علمی و تحقیقاتی استفاده کنیم.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، شاپور رستمی در نشست هم‌اندیشی زلزله 20 فروردین ماه شُنبه و طسوج، با بیان اینکه ایران جز 10 کشور حادثه خیز دنیاست، گفت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، در کمربند زلزله قرار دارد که بر همین اساس برای افزایش ضریب ایمنی و مقابله اصولی با این پدیده باید از دستاورهای علمی استفاده بیشتری ببریم.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: این نشست با هدف ارزیابی و تجزیه و تحلیل پیامدهای مختلف حوادث ناگوار طبیعی برگزار می‌شود و از حضور اساتید برجسته‌ای هم بهره‌مند هستیم.

وی تاکید کرد: با توجه به ابعاد گوناگون زلزله، دستیابی به تمام زوایای آن دور از دسترس نیست.

رستمی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمان وقوع زلزله شنبه افزود: با وجود وسعت زلزله و مشکلات فراوانی که ابتدای وقوع حادثه بود، فرماندهی عملیات برای مدیریت بحران نقش مهمی داشت و ما توانستیم در استان بوشهر بحران را در کمترین زمان مدیریت کنیم.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: مدیریت واحدی که انجام شد، اساسی‌ترین کاری بود که در کوتاه‌ترین زمان موجب شد تا مشکلات کمتر شود.

معاون عمرانی استاندار بوشهر با بیان اینکه در جریان زلزله شنبه در کمتر از 5 ساعت امکانات امدادی را بسیج کردیم، افزود: در زمینه سرعت نیروهای امدادی رکورد بسیار خوبی به جای گذاشتیم به طوری که عوامل هلال احمر 15 دقیقه پس از وقوع زلزله به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

وی با اشاره به نقش مهم نیروهای مردمی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در ابتدای وقوع زلزله، تامین امنیت منطقه بود که با حضور به موقع نیروهای نظامی و انتظامی امنیت را در مناطق مختلف زلزله‌زده برقرار کردیم. همچنین در کمتر از 10 ساعت امکانات مهم از جمله تاسیسات زیربنایی به حالت عادی برگردانده شد و توانستیم محورهای منتهی به مناطق زلزله‌زده را نیز باز کنیم.

معاون استاندار بوشهر با اشاره به هجمه رسانه‌ای دنیا علیه کشورمان در جریان زلزله شنبه گفت: رسانه‌های بیگانه در تلاش برای سوء استفاده از حادثه زلزله بودند و تلاش کردند نیروگاه بوشهر را ناامن جلوه دهند که خوشبختانه این بحران نیز به خوبی مدیریت شد.

این مقام مسوول گفت: مردم نیز جلوه‌ای از نوع دوستی و تبلور تعامل بودند و در جریان زلزله شُنبه واقع در استان بوشهر شاهد نمایش اقتدار جمهوری اسلامی در مقابله با حوادث طبیعی بودیم.

یادآور می‌شود، زمینلرزه ۱/۶ ریشتری بیستم فروردین امسال بخش‌های شُنبه و طسوج و کاکی شهرستان دشتی واقع در استان بوشهر ۳۷کشته، یک‌هزار و ۱۷۰ مصدوم و ویرانی بیش از سه هزار واحد مسکونی را در پی داشت

خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :