ائتلاف ستاره شناسان برای کشف حیات فرازمینی

۱۶ تیر ۱۳۹۲ | ۱۴:۲۱ کد : ۲۱۷۶۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۳۹
ستاره شناسان بریتانیایی برای جستجوی بیگانگان فضایی یا دست کم نشانه هایی از وجود....
دانشمندان 11 نهاد نجومی از جمله رصدخانه مشهور "جوردل بانک" اقدام به راه اندازی شبکه ای کرده اند که به تمام محققان در عرصه های مختلف تحقیقاتی برای به اشتراک گذاشتن تجارب خود در زمینه حیات و هوش فرازمینی کمک می کند.

تلسکوپها قرار است به پیامهای رادیویی و نورهایی که به وسیله ایستگاه های رادیویی، تلویزیونی، ماهواره ای، راداری و لیزری از دنیاهای دیگر پخش می شوند گوش فرادهند تا اگر پیامی از موجودات کوچک سبز رنگ فضایی ارسال شد، آماده پاسخگویی باشیم.

کارشناسان ارتباطات که بیشتر روی هوش شامپانزه و دلفینها کارشناس متمرکز هستند، روی رمزگشایی از هر پیامی که ممکن است ارسال شود کار می کنند.

این شبکه که توسط دکتر آلن پنی از دانشگاه سنت اندروز کنترل می شود به صورت رسمی از دیروز جمعه 15 تیر ماه در جلسه سالانه نجوم راه اندازی شد. این جلسه توسط انجمن سلطنتی نجوم بریتانیا در سنت اندروز، اسکاتلند برگزار شده بود.

این شبکه تحقیقاتی که به آن UKSRN گفته می شود، حضور طولانی مدت بریتانیا در تحقیقات آمریکا روی وجود هوش فرازمینی یا پروژه SETI تقویت خواهد کرد.

دکتر پنی اظهار داشت که دریافت سیگنالهای رادیویی یا نوری که مصنوعی هستند و توسط طبیعت به وجود نیامده اند شاهدی برای تنها نبودن ما در کیهان است.

وی افزود: ما نمی دانیم که آنها این سیگنالها را ارسال می کنند یا نه اما در صورت ارسال ما برای دریافت این سیگنالها به خوبی تجهیز شده ایم. باید وقت بیشتری روی تلسکوپها بگذاریم تا این پروژه را که سیلی از اطلاعات دریافت خواهد کرد پیش ببریم. درحال حاضر اگر یک سیگنال دریافت کنیم مشخصا مصنوعی است، مطمئن می شویم که این همان سیگنال است. نیازی به درک پیام نیست، ماهیت آن به ما می گوید که در کیهان تنها نیستم.

وی اضافه کرد: وقتی که این پیام را دریافت کردیم آن را با دقت بررسی می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این یک پیام است، اگر یک پیام واقعی بود، در آن صورت تلاش برای رمزگشایی آن آغاز می شود.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که دانش امروز نیاز به یک سطح جدیدی از رمز گشایی دارد.

در این میان دیدگاه دانشمندان درباره این که آیا ما باید حضور خود را در کیهان اعلام کنیم اتفاق نظر ندارند، برخی اظهار می دارند که اگر ما حضور خود را اعلام کنیم، ممکن است وجود خود را در معرض خطر قرار دهیم و بیگانگان فضایی متخاصم حمله ای به زمین صورت دهد که این حمله به پایان حیات زمینی منتهی شود.

کلید واژه ها: خراسان شمالى


نظر شما :