عضویت مجدد ایران در شورای اجرایی کمیسیون اقیانوس شناسی/ کاهش اثرات بلایای طبیعی

۱۷ تیر ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۶ کد : ۲۱۷۷۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۱۵
رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی از عضویت مجدد ایران در شورای اجرایی کمیسیون....
دکتر وحید چگینی در پانزدهمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی، با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد مرکز منطقه‌ای اقیانوس شناسی در سال 2010 به کمیسیون یونسکو ارائه شد، افزود: ایجاد این مرکز در اجلاس عمومی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی در فرانسه به تصویب رسید.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با بیان اینکه این مرکز از نوع دوم است، اظهار داشت: این نوع مراکز برخلاف مراکز نوع اول هزینه‌های آن از سوی کشور میزبان تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه این مرکز در راستای اهداف بلندمدت یونسکو فعالیت خواهد داشت، ادامه داد: پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی، کاهش اثرات تغییر اقلیم و تنوع اقلییم، محافظت از سلامت زیست بوم‌های اقیانوسی و هدایت روندها و سیاستگذاری برای مدیریت پایدار محیط‌ها و منابع ساحلی و اقیانوسی از جمله اهداف این مرکز است.

مصوبه دیگر کمیسیون یونسکو

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی ادامه داد: در اجلاس کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی ایران مجددا برای دو سال دیگر به عضویت شورای اجرایی این کمیسیون درآمد.

وضعیت حضور ایران در قطب جنوب

چگینی با اشاره به فعالیت‌های این موسسه در قطب جنوب، اضافه کرد: پیشنهاد ایجاد ایستگاه تحقیقاتی در قطب جنوب به وزارت علوم ارسال شده است ولی تاکنون به هیات دولت ارائه نشده است.

برگزاری دو همایش در سال جاری

وی با اشاره به برگزاری دو همایش دومین همایش علوم و فنون دریای و همایش بین المللی اقیانوس شناسی یادآور شد: همایش علوم و فنون دریایی در بهمن ماه سال جاری در دانشگاه خلیج فارس و همایش بین المللی در بوشهر برگزار خواهند شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :