واگذاری معادن سنگ آهن گل گهر 2 و 3 سیرجان صحت ندارد

۰۷ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۰۵ کد : ۲۱۸۰۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴۹
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در پی درج خبری با عنوان «معادن....
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در پی درج خبری با عنوان «معادن 2 و 3 گل‌گهر سیرجان به تأمین‌اجتماعی واگذار شد» اعلام کرد: تاکنون مصوبه و ابلاغی مبنی بر واگذاری معادن 2 و 3 گل‌گهر سیرجان به تامین ‌اجتماعی به این سازمان ابلاغ نشده است.
در ادامه این نامه آمده است: حتی بر فرض محال در صورت تحقق این امر باید مراحل انتقال پروانه طی تشریفات قانونی از طریق معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام پذیرد و تاکنون نیز چنین مکاتبه ای با ایمیدرو و معاونت مزبور نشده است.
توضیح آنکه معادن بزرگ براساس قانون اساسی انفال محسوب شده و قابل واگذاری، فروش و خصوصی شدن نیست و پروانه بهره برداری از این معادن برای همیشه در اختیار دولت باقی است.
براین اساس دولت بعنوان مسئول حفظ حقوق بیت المال که معادن انفال هم بخش بزرگی از آن می باشد وظیفه دارد که برای بهره برداری و کسب منافع حداکثری از این معادن به نفع بیت المال اقدام کند.
یادآور می شود معادن بزرگی مانند معادن سنگ آهن 2 و 3 گل گهر سیرجان دارای صدها میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن با صد ها هزار میلیارد تومان ارزش است که امکان معاوضه یا واگذاری این معادن وجود ندارد.

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :