سرعت 10 برابری تغییرات اقلیم زمین طی 65 میلیون سال گذشته

۱۴ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۷ کد : ۲۱۸۱۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۰۱
نتایج جدیدترین مطالعات دانشمندان نشان می دهد تغییرات جوی که زمین امروزه به چشم خود....
دانش پژوهان دانشگاه استنفورد می گویند اگر این روند با همین سرعت کنونی ادامه یابد، فشار چشمگیری بر اکوسیستم های سراسر زمین وارد می شود و بسیاری از گونه های حیات باید برای زنده ماندن دست به سازگاری های رفتاری، تکاملی یا جغرافیایی بزنند.

نتایج این تحقیقات که روز جمعه منتشر شده حاکی از آن است که زمین در حال سپری کردن بزرگ ترین تغییرات در اقلیم از زمان انقراض دایناسورها تا کنون است. اما آنچه که می تواند برای انسان، گیاهان و حیوانات مشکل آفرین باشد سرعت این تغییرات است.

این دانش پژوهان می گویند اگر اقدام مداخله گرانه ای صورت نگیرد، این روند شدید می تواند به افزایش پنج تا شش درجه سلیسیوسی در دمای سالانه زمین تا پایان قرن حاضر منجر شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

برخی از قوی ترین شواهد برای اینکه چگونه سیستم اقلیم جهانی واکنش نشان می دهد به سطوح بالایی از دی اکسید کربن ناشی از  مطالعات اقلیم دیرین است. پنجاه و پنج میلیون سال پیش، دی اکسید کربن در اتمسفر به یک سطح قابل مقایسه با امروز افزایش یافت. اقیانوس قطب شمال در تابستان هیچ یخی نداشت و زمین های اطرافش آن قدر گرم شدند که به منطقه ای مناسب برای زندگی تمساح های و درختان نخل تبدیل شدند.

این پژوهشگران می گویند: دو تفاوت کلیدی برای اکوسیستم ها در دهه های آینده در مقایسه با گذشته دیرین زمین وجود دارد؛ یک: سرعت سریع از تغییرات آب و هوایی مدرن و دیگری این است که امروز عوامل متعدد استرس زایی ناشی از زندگی بشر مانند شهرنشینی و آلودگی هوا و آب بر زمین دیده می شود که 55 میلیون سال پیش وجود نداشت.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :