منابع انسانی و اعتبارات کافی لازمه سرعت بخشیدن به مطالعات زمین‌شناختی

۰۴ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۶:۱۶ کد : ۲۱۸۱۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۰
به منظور سرعت بخشیدن به مطالعات زمین‌شناختی کشور، منابع انسانی و اعتبارات ...

به منظور سرعت بخشیدن به مطالعات زمین‌شناختی کشور، منابع انسانی و اعتبارات کافی بایستی در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی این سازمان گفت: مطالعه تاریخچه گسل‌های فعال تا10 هزار سال پیش می‌بایست در برنامه‌ریزی‌های ساخت‌وساز ایمن در مناطق شهری و روستایی مورد توجه جدی قرار گیرد و این در حالیست که اکنون تنها به دوره تاریخی مدون حداکثر تا یک هزار سال اکتفا می‌شود.

محمدجواد بلورچی گفت:  افزود: تعداد گسل‌های کاملا"  شناخته شده در سطح کشور بسیار محدود است و مطالعات صورت گرفته چندان زیاد نیست و این در حالیست که در کشورهای صنعتی برای یک گسل فعال، صدها گزارش علمی و تخصصی تهیه و منتشر می‌کنند.

به گفته وی امروز باید با اتخاذ تدابیر لازم، نقشه‌های خطر زمینلرزه را هر پنج سال به روز تبدیل کنیم و نیازمندی‌های لازم برای ایمن‌سازی بناها را که ضامن حفظ جان انسان‌ها باشد، مورد توجه جدی قرار دهیم.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: ایران بر روی کمربند زلزله آلپ هیمالیا واقع شده و 98 درصد از اراضی کشور روی کمربند زمینلرزه واقع است و نیاز به برنامه‌ریزی‌های وسیع برای ایمن‌سازی هر چه بیشتر کشور و به ویژه پایتخت به عنوان مرکز اقتصادی، علمی و فرماندهی داریم.

به گفته این مقام مسئول، ایران ظرف 50 سال اخیر پنج زمینلرزه بالای 10 هزار نفر تلفات انسانی را تجربه کرده که زمینلرزه ویرانگر خرداد 1369 گیلان و زنجان و دی ماه 1382 بم از آن جمله محسوب می‌شوند.

بلورچی یادآور شد: باید تدابیر لازم از سوی تشکیلاتی مانند شورای اسلامی شهرها و روستاها اندیشیده شود تا ساخت‌وسازها از گسل‌های شناخته شده دور نگه داشته شود.

خاطرنشان می‌شود:‌ آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که طی سال‌های اخیر حدود 10 درصد از تولید ناخالص ملی کشور صرف جبران خسارات ناشی از سوانح طبیعی می‌شود


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :