مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین شناسی کشور : ایران و ونزوئلا مناسبات معدنی را توسعه می‌بخشند

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۸:۲۲ کد : ۲۱۸۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۳
دکتر محمد رضا قاسمی مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر این سازمان گفت : به دنبال ...
در پی بازدید مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشورمان از ونزوئلا، دو کشور در جهت توسعه تبادلات فنی و علمی، تفاهم‌نامه امضاء کردند.
دکتر محمد رضا قاسمی مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر این سازمان گفت : به دنبال بازدید اخیر وزیر اقتصاد مردمی ونزوئلا از ایران و آقای هوگو چاوز ریاست جمهوری ونزوئلا و ابراز علاقه مسئولین این کشور جهت توسعه مناسبات دو جانبه، هیاتی از سوی وزارت صنایع و معادن کشورمان راهی ونزوئلا شد که به همراه آنها دو نفر از مدیران سازمان زمین‌شناسی کشور شامل مدیران زمین‌شناسی منطقه‌ای و ژئومتیکس نیز حضور داشتند.
وی اهداف این سفر را توسعه روابط دو کشور در زمینه صنایع کوچک  و متوسط صنعتی و تبادل دانش فنی در زمینه زمین‌شناسی و اکتشافات  معدنی بر شمرد و افزود :  در مذاکرات صورت گرفته، هیاتهایی از وزارت‌خانه‌های اقتصاد مردمی، انرژی و معادن وهمچنین مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی و کارشناسان موسسه زمین‌شناسی و معدنی ونزوئلا (INGEOMIN) حضور داشتند که کارشناسان سازمان زمین‌شناسی ایران دیداری را با موسسه همتای خود داشتند.
 مدیر زمین شناسی منطقه‌ای کشور با اشاره به ابراز تمایل وزارت انرژی و معادن و همچنین موسسه زمین شناسی و معدن ونزوئلا به توسعه مبادلات علمی و فنی دو کشور، خاطرنشان کرد : به لحاظ توضیحات مدیران سازمان زمین شناسی ایران در خصوص توانایی‌های قابل توجه علمی وفنی این سازمان در مورد مسائل زمین شناسی و معدنی، قرار براین شد دو کشور تبادل اطلاعات علمی خود را توسعه بخشیده و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای بین دو کشور درجهت تلاش برای ایجاد خطوط اولیه همکاری بین سازمان زمین‌شناسی دو کشور به امضاء رسید.
دکتر قاسمی در خصوص مفاد تفاهم‌نامه بین دو کشور، بیان داشت : جهت آشنایی با توانایی متعدد و انجام مذاکرات گوناگون یک هیات 5 نفره از مدیران موسسه زمین‌شناسی ونزوئلا، در هفته سوم ژانویه به ایران می‌آیند وبه دنبال آن دو کشور به لحاظ فعالیت در خصوص تولید نقشه‌های زمین شناسی کاربردی، زمینه همکاری‌های دوجانبه را توسعه خواهند بخشید.
وی از اجرای دو طرح مشترک در زمینه فعالیت‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست محیطی و همچنین اکتشافات مواد معدنی، بین دو کشور خبرداد و تصریح کرد : جهت ایجاد پایگاه داده‌های ملی داده‌های علوم زمین ونزوئلا و آموزش نیروی انسانی، دوکشور مناسبات دوجانبه را توسعه خواهند بخشید.
دکتر قاسمی مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای  کشورمان در خاتمه با اشاره به اقدام هوگوچاوز ریاست جمهوری ونزوئلا در تخصیص اعتبار قابل ملاحظه‌ای جهت همکاری با ایران در زمینه صنایع کوچک و متوسط و ایجاد زمینه فعالیت برای توده مردم این کشور، بیان داشت : مسئولین ونزوئلا تصمیم دارند بستر مناسب جهت فعالیت توده مردم که بیش از 80 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، ایجاد کنند که در نهایت به لحاظ بالا‌بودن پتانسیل‌های معدنی و همچنین وابسته‌بودن دو کشور به اقتصاد تک‌محصولی نفت در آینده شاهد برقراری و توسعه روابط ارزندة معدنی و زمین‌شناسی دو کشور خواهیم بود.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :