کشف3 معدن طلا و یک معدن آنتیموان طی چهار ماهه ابتدای سال جاری

۲۲ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۹ کد : ۲۱۸۲۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۹
طی 4 ماهه ابتدای سال جاری به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
طی 4 ماهه ابتدای سال جاری به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور 3 منطقه طلادار و یک منطقه دارای آنتیموان در خراسان‌رضوی و آذربایجان‌غربی کشف و به مرحله اخذ گواهی کشف رسید.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان از اکتشاف 3 محدوده طلادار و یک محدوده دارای آنتیموان واقع در خراسان‌رضوی خبر داد و گفت: خوشبختانه بسیاری از پروژه‌های اکتشافی که در سطح کشور انجام می‌شود به مرحله اخذ گواهی کشف رسیده که بر همین اساس امسال نیز موفق به دریافت 4 گواهی کشف در استان‌های خراسان‌رضوی و آذربایجان‌غربی شدیم.
مهندس بهروز برنا گفت: 3 منطقه طلادار واقع در ارغش شماره 2 و زرمهر در خراسان‌رضوی و خراپه در آذربایجان‌غربی با حدود 3 تن ذخیره قطعی طلا و همچنین یک منطقه دارای آنتیموان واقع در کوه‌سرخ کاشمر با 36 هزار و 250 تن ذخیره به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کشف و به مرحله اخذ گواهی کشف رسیده است.
به گفته این مقام مسوول، کشف این مناطق دارای پتانسیل معدنی به توسعه بخش معدن و اشتغالزایی استان‌ها کمک خواهد کرد.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه طی سال گذشته یک محدوده دارای آهن و فسفات واقع در گزستان استان یزد به ایمیدرو واگذار شد، خاطرنشان کرد: سه محدوده طلادار در استان کردستان و یک محدوده در استان سیستان و بلوچستان نیز پس از اخذ گواهی کشف به بخش خصوصی واگذار شد.
وی یادآور شد: بر اساس مصوبات کارگروه توسعه بخش معدن در سفرهای استانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موظف به انجام طرح پهنه‌بندی استان‌ها شد که بر همین اساس با انجام طرح پهنه‌بندی و ارائه شرح خدمات مناسب،  اکتشاف مواد معدنی با شیوه‌های جدید انجام می‌شود.

تهیه نقشه پهنه‌بندی معادن خراسان رضوی

یادآور می‌شود، چندی پیش رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تهیه نقشه پهنه‌بندی خراسان‌رضوی به‌منظور رونق سرمایه‌گذاری در بخش معدن و ایجاد حرکت نوینی در این راستا خبر داده بود.
به گفته ناصر فخرموحدی، مبنای پهنه‌بندی معدنی در ایران براساس مناطق ساختاری(زون‌ها)، نقشه پتانسیل‌های معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معادن فعال و متروکه، اندیس‌های معدنی، پروانه‌های بهره‌برداری، محدوده‌های دارای گواهی کشف و پروانه‌های اکتشاف و همچنین معادن با اهمیت و مهم است.
وی با بیان اینکه با توجه به شاخص ارزش و فراوانی مواد معدنی، خراسان رضوی به 15 پهنه تقسیم شده، خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های معدنی خراسان رضوی بسیار بالاست که بر همین اساس این استان دارای 673 معدن دارای پروانه بهره‌برداری، 263 گواهینامه کشف و 766 پروانه اکتشاف است که مواد معدنی مختلف از جمله سنگ آهن، طلا، مس، کروم ، منگنز، کائولن را شامل می‌شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده از سوی استاندار خراسان رضوی مقرر شد در 15 منطقه معدنی پهنه‌بندی شده استان، مزایده معادن فاقد بهره‌بردار و پروانه‌های اکتشاف بلامعارض به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت و توانایی فنی و مالی سپرده شود.
فخرموحدی تاکید کرد: با مزایده و واگذاری پهنه‌های شناسایی شده جدید و معادن قابل واگذاری در سال 92 جهش و حرکتی در بخش معدن و فعال‌سازی بیشتر معادن در خراسان‌رضوی انجام خواهد گرفت
خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :