آغاز به کار مهندس نعمت‌زاده به عنوان وزیر صنعت، معدن وتجارت

۲۶ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۶:۰۵ کد : ۲۱۸۳۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۴۹
مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر صنعت، معدن وتجارت از صبح امروز شنبه...

مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر صنعت، معدن وتجارت از صبح امروز شنبه کار خود را ساختمان مرکزی وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز کرد.

به گزارش روبط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مراسم رسمی معارفه مهندس محمدرضا نعمت‌زاده و تودیع دکتر مهدی غضنفری روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

گفتنی‌ست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۹۹ رای موافق، تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به محمدرضا نعمت زاده سپردند تا نعمت‌زاده دومین وزیر صنعت، معدن وتجارت هدایت تولید و تجارت کشور را به دست گیرد.

محمدرضا نعمت‌زاده متولد 1324 تبریز و تحصیلات دانشگاهی را در رشته مهندسی محیط زیست از آمریکا گذراند و در دانشگاه برکلی لیسانس خود را دریافت کرد. در سال آخر کارشناسی ارشد خود از دانشگاه کالیفرنیا در رشته مدیریت صنعتی به ایران برگشت و به فعالیت‌های صنعتی پرداخت.

تصدی۱۰ ماهه در سال ۱۳۵۸ به عنوان وزیر کار، وزیر صنایع بین سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ و سپس از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ به ترتیب در دولت‌های محمدعلی رجایی و هاشمی رفسنجانی، معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی در کابینه‌های خاتمی در کارنامه مهندس محمدرضا نعمت‌زاده به چشم می‌خورد.

وی همچنین معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالایش و مدیریت عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران را در کابینه اول احمدی‌نژاد را نیز به عهده داشت.

شایان ذکر است، وزیر صنعت، معدن و تجارت در تشریح برنامه‌های خود برای این وزارتخانه توانمندسازی بخش خصوصی و افزایش تولید را مهم‌ترین اهداف خود عنوان کرده است.

محمدرضا نعمت‌زاده با بیان اینکه کمک به ایجاد امنیت فکری و اجرائی برای دست‌اندرکاران تولید از اولویت‌ها و سیاست‌های این بخش است، گفت: حذف دخالت در قیمت‌گذاری کالا و خدمات غیرانحصاری برنامه جدی برای افزایش تولید است.

به گفته وی، توسعه و ارتقای توان صنایع متکی به نفت و گاز، همکاری برای اصلاح فرایندها در نهادهای دولتی مرتبط برای سرعت بخشی به فعالیت‌های تولیدی و تجاری، حمایت سازنده از تحقیق و توسعه در بنگاه‌های تولیدی و تجاری، تغییر فرایندها و رویه‌های خدمات رسانی به فعالان اقتصادی در راستای آسان‌سازی کارها و پاسخ‌گویی سریع به مراجعان از دیگر برنامه‌های بنده برای توسعه این بخش است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از کمک به توسعه فعالیت‌های دانش محور که نقش زیر ساخت توسعه را دارد، تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنعت در راستای افزایش توان رقابت‌پذیری و کمک به ایجاد تعامل موثر و پایدار بین رشته‌های صنایع در جهت ایجاد هم‌افزایی و افزایش توان رقابت‌پذیری کل بخش صنعت، معدن و تجارت از دیگر برنامه‌هایش برای افزایش تولید و ارش افزوده در وزارت صنعت، معدن و تجارت نام برد.

نعمت‌زاده همچنین از حذف تبعیض‌ها و امتیازات بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی در برابر بخش خصوصی، واگذاری کامل فعالیت‌های معدنی به بخش خصوصی، همکاری در اجرای صحیح قانون سیاست‌های کلی اصل 44 در راستای خصوصی‌سازی واقعی، واگذاری حداکثری امور بخش به تشکل‌های مرتبط، ایجاد، ساماندهی و تحکیم فضای گفتگو، مشارکت، همکاری، نقادی و پاسخگویی بین ابواب جمعی وزارتخانه و ذی‌نفعان به ویژه بخش خصوصی، کمک به بخش خصوصی برای ارتقای فناوری با تکیه بر ایجاد توان طراحی صنعتی در بخش‌های طراحی مفهومی، پایه‌ای و تفصیلی و واگذاری تمام موسسات و مراکز آموزشی دولتی بخش به بخش خصوصی به عنوان رئوس برنامه‌هایش برای توانمندسازی بخش خصوصی خبر داده است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :