به زمین های مرتفع بروید تا وزنتان کم شود

۳۰ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۷:۱۱ کد : ۲۱۸۴۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۱۶
اگر می خواهید وزن کم کنید، نیازی به رژیم گرفتن نیست، تنها کافی است به زمینهای.....
اغلب تصور می شود که گرانش در تمام نقاط زمین یکسان است اما حقیقت این است که گرانش در زمین متفاوت است و علت آن این است که زمین به طور کامل کروی نیست و یا چگالی یکنواختی ندارد.

به علاوه گرانش در استوا در نتیجه نیروهای گریز از مرکزی که به واسطه چرخش سیاره زمین ایجاد می شود ضعیفتر است. گرانش همچنین در ارتفاعات بالاتر که از مرکز زمین دورتر هستند چون قله کوه اورست نیز کمتر است.

ناسا و سازمان فضایی اروپا دارای ماهواره هایی با سرعت سنجهای بسیار حساس هستند که نقشه میدان گرانشی زمین را مشخص کرده است.

افزودن به اطلاعات ارتفاعی که نوسانات ارتفاع را در زمین مشخص می کند، راهکاری برای بهبود وضوح نقشه ها خواهد بود. ساخت صحیح تونل، سد و حتی ساختمانهای بلند نیازمند دانش دقیق از گرانش محلی است. وجود نقشه های دارای وضوح بالا برای مهندسی شهری حائز اهمیت است.

کریستین هیرت از دانشگاه کورتین در برث غرب استرالیا و همکارانش با ترکیب اطلاعات گرانشی ماهواره ها و اطلاعات ارتفاعی درباره زمین تغییرات گرانشی را بین عرض جغرافیایی 60 درجه شمال و 60 درجه جنوب مشخص کرده و 80 درصد از تراکم خشکی های زمین را مدنظر قرار دادند.

این نقشه از 3 میلیارد نقطه تشکیل شده است و وضوح آن حدود 250 متر است. محاسبه گرانش برای یک رایانه شخصی عادی در هر نقطه 5 ثانیه طول می کشد اما این گروه از یک ابر رایانه برای محاسبه گرانش کل این نقطه ها استفاده کردند که زمان آن سه هفته به طول انجامید.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :