کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران تشکیل می‌شود

۰۲ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۶ کد : ۲۱۸۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۳
کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
  کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همکاری ارگان‌ها و دستگاه‌های ذیربط تشکیل می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفت.

 بر اساس این گزارش، ساماندهی مطالعات، ثبت و نظارت بر ژئوپارک‌های ملی کشور (زمین‌پارک) و فراهم کردن زمینه ثبت جهانی آن‌ها، از طریق تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران با همکاری علمی سازمان‌های حفاظت محیط‌ زیست، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و تدوین و ابلاغ دستورالعمل مورد نیاز با همکاری سازمان‌های یاد شده به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی مصوبات تصمیم نمایندگان ویژه ریاست‌جمهوری است که چندی پیش به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ابلاغ شده است.

در همین حال، مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، درخصوص اهمیت تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران با بیان اینکه مطالعات گسترده و دامنه‌داری طی 12 سال گذشته در این سازمان در زمینه میراث زمین‌شناختی و ژئوپارک‌ها انجام شده، یادآور شد: همواره لزوم تشکیل یک کارگروه برای ساماندهی مطالعات، ثبت و نظارت بر ژئوپارک‌های کشور به چشم می‌خورد که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پیشنهادی برای دولت آماده کرد تا ضمن همکاری با سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست، میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و همچنین جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کارگروهی به منظور معرفی، ثبت و مدیریت بر ژئوپارک‌های کشور تشکیل شود.

علیرضا امری‌کاظمی، با بیان اینکه نظارت بر کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران به عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خواهد بود، افزود: در آینده برای ثبت جهانی ژئوپارک‌ها ابتدا بایستی نسبت به ثبت ملی آنها اقدام کرد که بر همین اساس تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران بسیار ضروری احساس می‌شد.

به گفته وی، برخی ژئوپارک‌ها پس از ثبت در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها دچار مشکلات و چالش‌های اساسی می‌شوند که امکان حذف آنها از فهرست جهانی وجود دارد که بر همین اساس می‌توان از ثبت ژئوپارک‌ها در سطح ملی به عنوان یک دوره آمادگی برای آنها یاد کرد به نحوی که مشکلات موجود در سطح ملی حل شده و در سطوح جهانی با چالشی روبرو نشوند.

مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، درباره دلایل دیگر تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران گفت: از این پس ارائه پرونده به شبکه جهانی نظام‌مند و متمرکز خواهد شد به نحوی که هر منطقه صورت مستقل اقدام به ارسال پرونده ثبت ژئوپارک به شبکه جهانی نکند.

امری‌کاظمی، با بیان اینکه در هر سال تنها امکان انتخاب و معرفی دو منطقه از یک کشور به ژئوپارک جهانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در صورتیکه انتخاب‌ مناطق به‌صورت دقیق و با توجه به اولویت باشد، شانس پذیرفته شدن مناطق پیشنهادی در شبکه جهانی افزایش یافته و کشور این فرصت را از دست نخواهد داد.

وی با بیان اینکه مطالعات پایه زمین‌شناسی از وظائف قانونی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است، افزود: وجود پدیده‌های زمین‌شناختی کم‌نظیر و دارای ارزش علمی-پژوهشی بالا، لازمه و هسته اصلی معرفی و تشکیل ژئوپارک‌ها هستند لذا شناسایی مناطق مستعد برای معرفی ژئوپارک‌ها در ابتدا از وظایف ذاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به شمار می‌رود.

مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یادآور شد: افزون بر مطالعات مربوط به پدیده های زمین‌شناختی، جاذبه‌های زیست محیطی، فرهنگی و تاریخی نیز در بحث ژئوپارک ها مطرح هستند که در معرفی یک منطقه به عنوان ژئوپارک نقش مهمی دارند.

این کارشناس تصریح کرد: حفاظت ژئوپارک‌ها با توجه به امکانات و قوانین موجود در سازمان حفاظت محیط‌زیست و جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری، به این عهده این دو سازمان خواهد بود ولی به دلیل ویژگی‌های پدیده‌های زمین‌شناختی و نوع حفاظت تخصصی مورد نیاز آنها،  نظارت و همکاری علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضروری و حیاتی است.

امری‌کاظمی، با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری از  امکانات و قوانین لازم برای ثبت و بهره‌برداری از این مناطق بهره‌مند است، گفت: در امور ثبت و بهره‌برداری این سازمان نقش کلیدی و محوری خواهد داشت اما این مباحث نیز با نظارت و همکاری علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پیگیری و انجام خواهد شد چرا که روش بهره‌برداری صحیح  از اینگونه پدیده‌ها، ملاحظات تخصصی ویژگی‌های خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های اصلی از جمله حفاظت، ثبت و بهره‌برداری از هر ژئوپارک بایستی توسط مدیریت قانونی همان منطقه حمایت مالی و اجرا شود، تاکید کرد: سازمان‌های یاد شده و همچنین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همکاری،‌ نظارت، حمایت‌های علمی و اداری را انجام می‌دهند.

به گفته مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور استان‌ها و مناطق مختلف می‌توانند اقدام به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های شناسایی این پتانسیل‌های زمین گردشگری و ژئوپارک برای بهره‌برداری و ثبت آنها تحت نظر کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران کنند.

این کارشناس، در ادامه ضمن اشاره به منطقه قشم به عنوان تنها ژئوپارک ثبت شده ایران، خاطرنشان کرد:‌ این منطقه در حال حاضر  در سطح شبکه آسیا-اقیانوسیه و ملی قرار دارد که تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران نقش مهمی در ارتقای مجدد این منطقه و تهیه پرونده جدید برای ارسال به شبکه جهانی خواهد داشت.

وی، از ایران به عنوان یکی از نخستین کشورهای جهان یاد کرد که به موضوع ژئوپارک ها در بالاترین سطح اجرایی کشور توجه کرده و اقدام به تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌ها کرده است.

گفتنی‌ست، انتشارات پرشمار شامل کتاب، مقاله، فیلم مستند و حضور فعال در کنفرانس‌های بین‌المللی مرتبط، از فعالیت‌های چشمگیر پژوهشگران زمین‌گردشگری کشور و به ویژه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به شمار می‌روند.

خبرنگار مرضیه کاظمی

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :