فعالیت 12 معدن بزرگ در کلاس جهانی در ایران

۱۰ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۷ کد : ۲۱۸۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۰۲
بر اساس شاخصه‌های موجود 12 معدن بزرگ در کلاس جهانی در ایران...

بر اساس شاخصه‌های موجود 12 معدن بزرگ در کلاس جهانی در ایران به فعالیت مشغول است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  معاون اکتشاف این سازمان ضمن بررسی وضعیت اکتشاف کشور و دستاوردهای سازمان متبوع خود در بخش اکتشاف گفت: پدیده اشتقاق قاره‌ها و نزدیک و دور شدن قاره‌ها محل مناسبی برای تشکیل مواد معدنی فلزی است که با توجه به نیاز بشر به استفاده از نعمت‌های خددادی باید به این موضوع توجه اساسی کرد.

مهندس بهروز برنا درباره جایگاه معدنی ایران به عنوان 10 کشور معدنی با تنوع بسیار گسترده، یادآور شد:‌ ایران در کمربند آلپ-هیمالیا فلززایی آهن، سرب و وری و مس قرار دارد که بیش از 12.5 درصد این کمربند از خاک ایران عبور می‌کند.

به گفته وی، برخورد صفحه  ایران با صفحه‌های اطراف خود از جمله صفحه عربی، هند، هیلمند و... باعث به وجود آمدن ارتقاعات البرز، زاگرس، بشاگرد و لوت شده و ایران را در چهارراه فلززایی جهان قرار داده به نحوی که در حال حاضر 70 نوع ماده معدنی با بیش از 7 هزار معدن و بیش از 5 هزار معدن فعال در ایران وجود دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه بر اساس شاخصه‌های موجود در ایران 12 معدن بزرگ و در کلاس جهانی به فعالیت مشغول است، تصریح کرد:  در گذشته اکتشافات در کشور به صورت سنتی انجام می‌شد که در حال حاضر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  با استفاده از روش‌های نوین اکتشافی و تکمیل زیرساخت‌های لازم مواد معدنی بی‌شماری را در پهنه ایران زمین کشف رده است.

این مقام مسوول فعالیت‌های سازمان متبوع خود در بخش اکتشافات طلا را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در ابتدا کشور به زون 20 گانه نخست تقسیم شد که با تهیه و تکمیل لایه‌های اطلاعاتی آن، زون‌های20 گانه دوم تعیین شد که بر همین اساس بیش از 12 هزار محدوده امیدبخش و 1200 محدوده طلادار و 4هزار محدوده فلزی مشخص شد.

برنا با بیان اینکه در حال حاضر سالانه  نزدیک به 400  میلیون تن از ذخایر کشف شده کشور استخراج می‌شود، یادآور شد: اکتشافات انجام شده بیش از 5 برابر استخراج است  و اکتشاف ذخایر جدید نیز همچنان در حال ادامه است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه ضمن اشاره به اختصاص مبلغ140میلیارد ریال از محل صرفه‌جویی بنزین در سال 86 برای توسعه بخش معدن کشور، خاطرنشان کرد: این اعتبار باعث تعریف 250 پروژه اکتشافی در کل کشور شد که در نتیجه 20 محدوده به گواهی کشف رسید و 50 محدوده معدنی نیز وارد اکتشافات عمومی شد و 20 محدوده نیز به شرکت‌های دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی فعال واگذار شد.

بنا به اظهارات این مقام مسوول سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشاف موادمعدنی استراتژیک از جمله خاک‌های نادر، لیتیم و ید عملکرد مناسبی داشته و همین امر ایران را جزو 9 کشور صادرکننده ید در دنیا قرار داده است.

خبرنگار مرضیه کاظمی 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :