کاوشگر جدید ناسا اسرار ماه را فاش می کند

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۳ کد : ۲۱۸۶۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۶۴
ناسا شب گذشته با پرتاب کاوشگر جدید خود به ماه به عنوان نزدیکترین همسایه زمین قصد دارد.....
کاوشگر جدید ناسا اتمسفر قمری و کاوشگر غبار محیطی یا (LADEE) نام دارد که دیشب جمعه 15 شهریور ماه ساعت 11:27 شب به وقت ویرجینیا (3:27 به وقت گرینویچ) روی موشک مینوتور پنج به ماه پرتاب شد.

ری الفیک مدیر پروژه " LADEE " گفت: پنج سال تمام شاهد ساخت این فضاپیما بودم. آزمایشهای آن کاملا بی نقص بود، ما به واقع امیدواریم که این فضاپیمای کوچک یک کار بزرگ علمی انجام دهد.

این فضاپیمای 280 میلیون دلاری در نظر دارد غبار ماه و اتمسفر رقیق آن را بررسی کند. سه ابزار علمی این فضاپیما اتمسفر رقیق ماه و راز غبار ماه را که به دوره پیش از آپولو باز می گردد مورد بررسی قرار می دهد.

جان گرانزفلد معاون اجرایی هئیت مدیره مأموریت علمی ناسا گفت: به این مأموریت به علت موارد مهمی که در آن وجود دارد علاقمند هستم. ما از زمانی که فضانوردان آپولو بیش از 40 سال قبل ماه را ترک کردند، آن را مورد مطالعه قرار داده ایم. ما ماه را به عنوان یک سطح باستانی بدون اتمسفر در نظر گرفتیم اما پس از آن کشف کردیم که ماi از نظر علمی بسیار زنده و درحال تحول است. این مأموریت دیدگاه تازه ای درباره نزدیکترین همسایه فضایی ما فراهم خواهد کرد.

این فضاپیما از فناوری لیزر برای ارسال اطلاعات به کنترل کنندگان مأموریت در زمین ارسال می کند و ظرف 30 روز آینده پیش از وارد شدن به مدار ماه در مدار بیضی شکل زمین سه بار می چرخد. وقتی که در مدار ماه قرار گرفت در یک فاز آزمایشی نمایش لیزر ارتباطی خود را آزمایش می کند.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :