چه کسی سکاندار معاونت معدنی وزارت صنعت می شود؟

۲۰ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۱ کد : ۲۱۸۷۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۷۵
ی روزها و هفته های اخیر رایزنی های گسترده ای برای تصدی معاونت های کلیدی وزارت....
از میان گزینه های یاد شده هرچند افرادی هستند که سابقه مدیریت در بخش معدن را دارند، اما نکته مهم در این است که طی سالهای اخیر کمتر مدیری وجود داشته که درک عمیقی از مشارکت فعال بخش خصوصی در حوزه معدن داشته باشد و با تمام توان زمینه هدایت سرمایه ها به این بخش را فراهم کند.
در حالی که طی سالهای اخیر رهایی از اقتصاد نفتی، اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی و فراهم سازی زمینه ورود موثر بخش خصوصی به عرصه تولید ملی به ترجیع بند فرمایشات مقام معظم رهبری تبدیل شده و بدون تردید بخش معدن یکی از مهمترین عرصه های اقتصادی است که می تواند زمینه تحقق این اهداف را فراهم کند.
در چنین شرایطی به نظر می رسد این معاونت مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمند حضور یک فرد باتجربه و با سابقه فعالیت معدنی در بخش خصوصی بوده و با تمام زوایای این حوزه آگاهی داشته باشد و بر این اساس بتواند برنامه ریزی جامع و گسترده ای را برای شکوفایی بخش معدن و صنایع معدنی کشور تدوین کند.
با این حال به نظر می رسد گزینه هایی که در حال حاضر لابی های خود را برای تصدی این سمت فعال کرده اند همچنان با تفکر دولتی این موضوع را دنبال می کنند. حال آنکه در میان چهره های صنعتی و معدنی کشور افراد برجسته ای همچون جعفر سرقینی، احمد دین محمد پور، سید حسین هاشمی و ... حضور دارند که هم از جایگاه ویژه ای در بین فعالان حوزه برخوردارند و هم توان هماهنگ سازی سایر دستگاههای اجرایی ذی ربط را با بخش معدن دارند.
از سوی دیگر با توجه به وجود ذخایر ارزشمند و پهنه های وسیع معدنی در کشور، حضور یک چهره شاخص و شناخته شده معدنی در راس مدیریت این بخش به مطالبه اصلی فعالان بخش خصوصی تبدیل شده و در عین حال می تواند فصل جدیدی را در کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت آغاز کند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :