احداث واحد تولید شمش آنتیموان در کشور

۳۰ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۳ کد : ۲۱۸۹۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۱۱
مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: برای نخستین بار در کشور واحد تولید....
حسین عسگرزاده، با بیان این مطلب گفت: ظرفیت واحد یاد شده به میزان سه تن در روز پیش بینی شده و نیاز کشور به آنتیموان را تامین خواهد کرد.
وی افزود: احداث واحد تولید شمش آنتیموان توسط مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی انجام می شود و مراحل تحقیقات، طراحی ، تست های آزمایشگاهی، پایلوت و ساخت آن تماما به عهده این مرکز است.
عسگرزاده ادامه داد: در ایران حدود 24 کانسار آنتیموان شناسایی شده که معدن آنتیموان نهبندان یکی از آنها است که ذخیره اولیه آن 5000 تن با عیار 20 درصد است و اکتشافات تکمیلی آن در دست انجام است.
وی با بیان اینکه آنتیموان در صنایع مختلف کاربرد دارد ، گفت: در حال حاضر نیاز کشور از واردات تامین می شود اما با ساخت واحد صنعتی تولید شمش آنتیموان در کشور ، ماده معدنی آن به شمش تبدیل و ارزش افزوده بالاتری ایجاد می شود.
عسگرزاده تصریح کرد: با احداث واحد تولید شمش آنتیموان در کشور علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، شاهد محرومیت زدایی ، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی در منطقه جنوب شرق کشور خواهیم بود.
وی با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری برای احداث این واحد صنعتی در منطقه نهبندان بین 30 تا 40 میلیارد ریال برآورد شده است، گفت: این طرح اکنون در مرحله پایلوت قرار دارد و طبق برنامه زمانبندی شده، در نظر است تا پایان سال جاری افتتاح و به بهره برداری برسد.
آنتیموان یک شبه فلز استراتژیک و کمیاب بوده که ذخایر جهانی آن حدود 2 میلیون تن است. از جمله کاربردهای آنتیموان و ترکیبات آن در صنایع پتروشیمی و نساجی، الکترونیک، صنایع شیمیایی، سرامیک و شیشه، و دارویی است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :