کشف حیات فرازمینی پس از بارش شهابی

۳۰ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۶ کد : ۲۱۸۹۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۱۷
یک تیم از دانشمندان دپارتمان زیست شناسی ملکولی و زیست فناوری دانشگاه شفیلد پس....
بالون طراحی شده دانشمندان از نزدیکی چستر به فضا پرتاب شد و دربرگیرنده میکروسکوپهایی بود که وقتی بالون به ارتفاع 22 و 27 کیلومتری رسید فعال شده و بررسی خود را آغاز می کرد.

این بالون نزدیکی ویکفیلد سالم فرود آمد.

دانشمندان پس از فرود این بالون کشف کردند که تکه ای دیاتوم (گروهی از آغازیان) و موجودات بیولوژیکی نامتعارفی از استراتوسفر به دست آورده اند که همه آنها بزرگتر از اندازه ای بوده که بتوان گفت متعلق به سیاره زمین هستند.

استراتوسفر دومین لایه بزرگ اتمسفر است که بالای تروپوسفر و پایین مزوسفر قرار دارد.

میلتون وینرایت رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت که این نتایج می تواند انقلابی باشد، اگر حیات در فضا وجود داشته باشد باید دیدگاه خود را نسبت به بیولوژی و تکامل به طور کامل تغییر دهیم.

دانشمندان اظهار داشتند هنگام نمونه برداری و پردازش تمام دقت خود را نسبت به وجود آلودگی به کار برده اند. این گروه اطمینان دارند که منشاء این ارگانیسمهای بیولوژیکی به استراتوسفر می رسد.

وینرایت گفت: اکثر مردم تصور می کنند که این ذرات بیولوژیکی باید از زمین به استراتوسفر رسیده باشند اما دانشمندان اتفاق نظر دارند که ذره ای به اندازه ذره کشف شده نمی تواند خود را بالا کشیده و به ارتفاع 27 کیلومتری زمین رسیده باشد. تنها استثناء این مورد انفجار آتشفشانی شدید است که چنین مسئله ای ظرف سه ساله اخیر از زمان انجام این نمونه برداری ها مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: بدون مکانیسمی که از طریق آن ذرات بزرگی چون این ذره کشف شده بتوانند خود را به استراتوسفر منتقل کنند، تنها نتیجه گیری که می توانیم داشته باشیم این است که این موجودات بیولوژیکی از فضا آمده اند، نتیجه گیریهای ما نشان می دهد که حیات از فضا به زمین رسیده و حیات به این سیاره محدود نشده است.

قرار است نتیجه تحقیقات این گروه در مجله " کیهان شناسی" منتشر شود.

این تیم تحقیقاتی امیدوار است که بتواند نتایج این تحقیقات را بسط دهد و آنها را با انجام آزمایشهای دیگری که در ماه اکتبر انجام می شود قطعی تر کند.

در ماه اکتبر بارش شهابی مرتبط با دنباله دار هیلی صورت گرفت و در استراتوسفر حجم زیادی از غبار کیهانی به وجود آمد. این دانشمندان امیدوارند که ارگانیسمهای بیشتری در این تاریخ کشف کنند. بارش شهابی در هنگام عبور سیاره زمین از میان توده‌ای از ذرات در فضا رخ می‌ دهد. در این مواقع تعداد زیادی شهاب در جو زمین می‌سوزند.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :