ایجاد صنایع پایین دستی مستلزم تولید فلزات استراتژیک

۳۱ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۳۱ کد : ۲۱۸۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۶۳
برای تولید فلزات استراتژیک با بازارهای انحصاری بایستی صنایع پایین دستی برای استفاده از این فلزات...
برای تولید فلزات استراتژیک با بازارهای انحصاری بایستی صنایع پایین دستی برای استفاده از این فلزات در کشور ایجاد شود.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، غلامحسین قربان‌کریمی مسئول مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک این سازمان درباره اهمیت فلزات استراتژیک در بین کشورهای دنیا گفت: در دنیا دو نگرش وجود دارد به نحوی که در اکثر کشورهای پیشرفته فعالیت‌های تحقیقاتی و تولیدی روی فلزات استراتژیک متمرکز شده؛ در حالیکه کشورهای در حال توسعه بیشتر روی فلزات آهنی و فلزات پایه در حال فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه در ایران نیز روند توسعه بیشتر در بخش فلزات آهنی و فلزات پایه است، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور براساس وظیفه راهبردی و حاکمیتی خود این مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک را با هدف معرفی فرصت‌های جدید در این حوزه راه‌اندازی کرده است.
این کارشناس، کاربردهای متنوع این فلزات و همچنین قابلیت تولید آلیاژهای بسیار زیاد با کاربردهای خاص را یکی از مهمترین تفاوت‌های فلزات استراتژیک با فلزات آهنی و فلزات پایه عنوان کرد و افزود: به نوعی این فلزات در صنایع با فناوری بالا مانند سلول‌های خورشیدی، نانوفناوری، صنایع انرژی‌های نو، سوپرآلیاژها و صنایع الکترونیکی و IT کاربرد دارند.
قربان‌کریمی، یادآور شد: بازار این فلزات انحصاری است و به عبارتی اگر کشور قدم در مسیر تولید این فلزات گذاشت بایستی صنایع پایین دستی برای استفاده از این فلزات را نیز ایجاد کند و به عبارت دیگر خوشه صنعتی این فلزات باید در کشور شکل گیرد.
مسئول مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک، در ادامه ضمن اشاره به اینکه این مرکز روی سه گروه از عناصر شامل عناصر نادر خاکی، فلزات ارزشمند و فلزات سبک متمرکز شده، تصریح کرد: مشکل قابل تعمق درباره این عناصر بحث دانش فنی استحصال این عناصر است.
به گفته این کارشناس، شاید در کشور آزمایشگاه‌ها و مراکز مجهز مختلفی وجود داشته باشد ولی موضوع مهم استفاده از دانش فنی مناسب در این زمینه است که بر همین اساس این مرکز در نظر دارد تا به محلی برای گردهمایی صاحبنظران و متخصصان مرتبط با این حوزه تبدیل شود تا با کمک و همفکری یکدیگر امکان تولید دانش فنی و صنعتی‌سازی فناوری تولید این فلزات محقق شود.
وی، از فلزات نادر خاکی، فلزات ارزشمند و سایر فلزات سبک مانند لیتیم، بور، آلومینیوم و سایر فلزات قلیایی و قلیایی خاکی به عنوان فلزات استراتژیک یاد کرد و گفت: اولین پایلوت فرآوری چند منظوره در ایران با رویکرد فلزات استراتژیک، طراحی،  نصب و تجهیز توسط متخصصان داخلی، قابلیت انجام فرآیندهایی با تغییر پارامترهای متنوع عملیاتی، شبیه‌سازی و بهینه‌سازی مدارهای مختلف کارخانه های موجود در ایران و امکان دست‌یابی به پارامترهای مهندسی به‌منظور طراحی کارخانه‌های صنعتی است.
قربان‌کریمی، درباره اهداف و وظایف پایلوت فرآوری فلزات استراتژیک خاطرنشان کرد: آنچه این مرکز را نسبت به مراکز مشابه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همچنین سایر مراکز فرآوری خارج از مجموعه سازمان متمایز می‌کند، دو هدف راهبردی است که کلیه فعالیت‌های این مرکز پیرامون آن شکل خواهند گرفت.
مسئول مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک توسعه و طراحی دانش فنی برای عناصر و تکنولوژی‌های نوین در عرصه فرآوری و همچنین شناسایی و حذف گلوگاه‌های تکنولوژیکی در صنایع فرآوری موجود در داخل کشور را به عنوان دو هدف راهبردی این مرکز یاد کرد.
یادآور می‌شود،  مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک با مطالعه درباره فلز استراتژیک لیتیم آغاز به کار کرد و علاوه بر بحث لیتیم و با توجه به نیاز فعلی کشور در زمینه دانش فنی تولید عناصر خاص، مطالعات امکان‌پذیری فنی و اقتصادی فرآوری ذخایر داخلی کشور و مطالعات زیست محیطی مدیریت آب همراه و مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی را در دستور کار خود قرار داد.
خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :