انتشار هشتاد و نهمین ماهنامه علوم زمین و معدن

۰۲ مهر ۱۳۹۲ | ۱۴:۲۸ کد : ۲۱۹۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۵
هشتاد و نهمین ماهنامه علوم زمین و معدن با پرونده‌ای ویژه درباره هشدار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
هشتاد و نهمین ماهنامه علوم زمین و معدن با پرونده‌ای ویژه درباره هشدار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مبنی بر افزایش وسعت و میزان مناطق در حال فرونشست در دشت‌های کشور منتشر شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بررسی افزایش وسعت و میزان مناطق در حال فرونشست در دشت‌های کشور پرونده اصلی شماره 89 شهریور ماه 92 علوم زمین و معدن را تشکیل می‌دهد که عکس جلد این شماره از مجله نیز به آن اختصاص یافته است.
در مطلب اصلی این پرونده، مهندس محمدجواد بلورچی، مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در گفت‌وگویی ویژه درباره افزایش وسعت و میزان مناطق در حال فرونشست در دشت‌های کشور هشدار می‌دهد و مردم و مسوولان را به تعمق بیشتر در این زمینه و یافتن راهکار مناسب به منظور حل این معضل فرا‌ می‌خواند. یکی دیگر از مهم‌ترین مطالب مندرج در این شماره خبری پیرامون فعالیت 12 معدن بزرگ در رتبه جهانی در کشور است که بهروز برنا معاون اکتشاف این سازمان ضمن بررسی وضعیت اکتشاف کشور و دستاوردهای سازمان متبوع خود در بخش اکتشاف از فعالیت 12 معدن بزرگ در رتبه جهانی بر اساس شاخصه‌های موجود خبر داده است.
اخبار دیگری پیرامون احداث بزرگترین پارک موزه علوم‌زمین ایران در پارک پردیسان به منظور آشنایی عموم جامعه با علوم‌زمین‌ و حفظ مواهب طبیعی و محیط‌‌زیست  به نقل از بهرام صادقی مدیر موزه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و خبر دیگری مبنی بر پهنه‌بندی بلوک‌های معدنی استان کردستان که مهدی مرادی مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان و سرپرست امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان اعلام کرده نیز پیش‌روی خوانندگان این نشریه قرار گرفته است.
در بخش ژئوتوریسم این شماره علوم زمین و معدن، نازنین بدری کارشناس گروه میراث زمین‌شناختی‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مطلبی با نام شاهکار حاصل از عملکرد فرسایش در زنجان به معرفی پتانسیل ژئوتوریسمی شهرستان ماه‌نشان واقع در استان زنجان و روستای انگوران از توابع ماه‌نشان با ساختارهای حاصل از فرسایش پرداخته و بخشی از زیبایی‌ها و دیدنی‌های این منطقه را برای مخاطبان خود به تصویر کشیده است.
علاقه‌مندان می‌توانند مصاحبه  با دکتر جمشید افتخارنژاد به عنوان یکی از بنیانگذاران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همراه با بررسی فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این پیشکسوت زمین‌شناسی کشور، علت علاقه و گرایش ایشان به طبیعت و تحصیل در رشته زمین‌شناسی و معدن،  تعاریف وی از مطالعات زمین‌شناسی قدیم و جدید و دلائل توجه به علم زمین‌شناسی را در بخش گفت‌وگو مطالعه کنند.
یکی دیگر از بخش‌های جذاب این شماره علوم زمین و معدن، مقاله‌ای در بخش کواترنری تغییرات بافتی (رسوبی) در حوضه‌های رودخانه‌ای با مطالعه موردی آبریز سدشهریار میانه با تاکید بر زیرحوضه‌های قزل اوزن و زنجان چای را بررسی کرده است.  
هشتاد و نهمین ماهنامه علوم زمین و معدن در یادداشت علمی خود میانبارهای سیال در رسوبات چشمه‌های آب گرم و سرد مریخ را مورد مطالعه قرار داده و نسل کنونی ماهواره‌های تجاری تصویربرداری، خواندنی‌های علوم‌زمین و کوتاه از همه جا، بررسی سرب و آب در بخش هیدروژئوشیمی، معرفی پایگاه داده‌های زمین‌شناختی زمینلرزه‌ها و ژئودینامیک پوسته ایران زمین نیز از دیگر بخش‌های این نشریه است.
گفتنی‌ست، تا کنون 88 شماره پی در پی ماهنامه علوم زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 48 صفحه تمام رنگی همراه با نسخه انگلیسی به صاحب امتیازی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیر مسوولی رضا جدیدی، دبیری تحریریه الهام معینی جزنی منتشر شده است.
مدیریت اجرایی این نشریه را نازیلا احمدی هدایت می‌کند و مرضیه کاظمی سرویس مصاحبه و خبر، مریم‌السادات میرآفتاب عکاسی خبری، نازنین بدری سرویس انگلیسی، منانه حامی‌مطلق و سیروس امینی ترجمه، شیرین جعفری اشتراکات، مستانه حق‌نظر لیسه‌رودی ویراستار ادبی-انگلیسی و دکتر سیدعلی آقانباتی مشاوره علمی را به عهده دارند و محسن مظفری‌افشار، حنانه حامی‌مطلق، علیرضا امری‌کاظمی، محسن بخشی و بهارک وحدتی نیز اعضای تحریریه ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهند.
خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :