کاربرد نقشه‌های زمین‌شناسی در توسعه و عمران شهری

۰۶ مهر ۱۳۹۲ | ۱۴:۱۸ کد : ۲۱۹۰۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۵۲
نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج هزارم در توسعه زیر‌ساخت‌های شهری و عمرانی کشور...
نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج هزارم در توسعه زیر‌ساخت‌های شهری و عمرانی کشور کاربرد اساسی دارد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای معاونت زمین‌شناسی این سازمان با بیان اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی از مهم‌ترین منابع اطلاعات پایه کشور هستند و در کلیه طرح‌های عمرانی و صنعتی کاربرد دارند، یادآور شد: این نقشه‌ها با توجه به مراحل توسعه و پیشرفت هر کشور در مقیاس‌های یک دویست‌وپنجاه هزارم، یکصدهزارم و یک‌بیست و پنج هزارم  تهیه می‌شوند و هر مقیاس کاربردهای ویژه‌ای دارد.
به گفته علیرضا شهیدی، نقشه‌های زمین‌شناسی یک دویست‌وپنجاه هزارم و  یکصدهزارم در طرح‌های مسیریابی جاده‌ها و خط‌های انتقال نیرو، انرژی و آب، پیگیری کمربندهای مواد معدنی و طراحی پروژه‌های اکتشافی ملی و فراملی، مطالعات زیست‌محیطی و آبخیزداری اهمیت دارند.
وی درباره کاربرد مقیاس‌ یک‌بیست‌وپنج هزارم خاطرنشان کرد: برای شناسایی نقاط پرخطر و ایمن کشور، وجود نقشه‌های زمین‌شناسی کوچک مقیاس ناحیه‌ای بسیار مفید هستند اما برای اجرای طرح‌های دقیق مکان‌یابی صنعتی و شهری، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی دقیق در مقیاس‌ یک‌بیست‌وپنج هزارم  به عنوان پایه نقشه‌های پهنه بندی خطر بلایای طبیعی ضروری است.
این کارشناس با بیان اینکه بدون نقشه‌های زمین‌شناسی مناسب امکان انجام درست طرح‌های عمرانی و صنعتی وجود ندارد، افزود: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی ناحیه‌ای کشور در مقیاس یک‌دویست‌وپنجاه هزارم از سال 1341 آغاز و تا پایان دهه هفتاد ادامه داشت که حاوی اطلاعات پایه زمین‌شناسی ایران هستند و تمام واحدهای اصلی زمین‌شناسی ایران به هنگام تهیه این نقشه‌ها تعریف شده‌اند.
مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای معاونت زمین‌شناسی با اشاره به اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی یک دویست و پنجاه هزارم دارای مقیاس کاربردی مناسب هستند، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی با درک توان علمی و مهندسی کشور، پتانسیل مواد معدنی و تمیز مناطق ایمن از مناطق پرخطر و همچنین انجام مطالعات علمی در مقیاس ناحیه‌ای و همچنین انجام مطالعات ژئودینامیکی تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک دویست و پنجاه هزارم را در دستور کار خود قرار داده بود.
وی از نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم به عنوان لایه‌های مهم اطلاعاتی پایه هر کشور یاد کرد و گفت: در طرح‌های عمرانی، صنعتی، توسعه‌ای کاربرد اساسی دارند که علاوه بر این نقشه‌های زمین‌شناسی در انجام تحقیقات لرزه‌خیزی، لغزش، آتشفشان، پهنه‌بندی خطر، مخاطرات طبیعی به عنوان نقشه های مبنا کاربرد دارند.
به گفته شهیدی، طرح نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج هزارم با بهره‌گیری از تجربه پنجاه ساله سازمان در امر تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی آغاز شد که در این طرح ملی تلاش شد تا مسائل و نقاط ضعف نقشه‌های کوچک مقیاس ناحیه‌ایی برطرف شود.
مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان با بیان اینکه نقشه‌های یک‌بیست وپنج هزارم از 6 لایه زمین‌شناسی ناحیه‌ای، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی مهندسی، مخاطرات زمین‌شناختی، آب زمین‌شناسی و زیست‌محیطی و زمین‌ریخت‌شناسی مهندسی تشکیل شده، تصریح کرد: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی مراکز استان‌ها و شهرهای با بیش از یک میلیون جمعیت در اولویت کاری سازمان قرار گرفته و نقشه بقیه شهرها و مکان‌های دارای اولویت معدنی، مناطق آزاد با زیر‌ساخت‌های عمرانی و توسعه‌ای نیز بنا به نیاز و یا با درخواست استانداری‌ها تهیه خواهد شد.
شهیدی، با بیان اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی به عنوان اطلاعات پایه در بیشتر پروژه عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: از نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مکان‌یابی مجدد شهرهای آسیب‌دیده از زمینلرزه، جانمایی مناسب‌ سدها، نیروگاه‌، شهرهای جدید، پروژه‌های عمرانی بزرگ به دلیل اطلاعات سازنده آنها استفاده می‌شود.
خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :