"کنجکاوی" در مریخ آب کشف کرد

۰۶ مهر ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۶ کد : ۲۱۹۰۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۳۸۵
راساس اندازه گیریهای جدیدی که توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا انجام شده، آب در خاک نرم.....
نمونه های خاک نشان دهنده 0.946 لیتر آب در هر یک فوت مکعب است که البته به سادگی در دسترس قرار نمی گیرد اما وجود این آب تعیین کننده سایر مواد معدنی در خاک است.

مریخ نورد کنجکاوری ناسا که از آگوست سال گذشته در مریخ حضور داشته و در محوطه ای نزدیک خط استوای مریخ که به آن دهانه برخوردی گیل گفته می شود فرود آمده و قصد دارد از کوه شارپ که در مرکز این دهانه برخوردی است بالا رود. این کوه دارای ارتفاع 5 کیلومتری است که از سنگها و صخره هایی پوشانده شده که می تواند به دانشمندان کمک کند به اطلاعات جدیدی درباره تاریخ مریخ دست یابد.

دیروز پنجشنبه 4 مهرماه دانشمندان ناسا مقالات علمی در مجله ساینس منتشر کردند که طی آن جزئیات آزمایشهای انجام شده به وسیله ابزارهای مختلف علمی کنجکاوی در چهار ماه اولیه حضور این مریخ نورد در سطح سیاره سرخ را منتشر کردند. اگرچه نکات مهم این مأموریت یک ساله در همایشها و نشستهای خبری ناسا مطرح شده اما نتیجه وجود آب در مریخ برای اولین بار به طور رسمی منتشر شده است.

لوری لشین رئیس موسسه علمی رنسلر پلی تکنیک و نویسنده مقاله مجله ساینس که وجود آب در خاک مریخ را نشان می دهد، گفت: ما همواره مریخ را یک سیاره خشک تصور می کردیم، اما کشف آب در سطح خاک مریخ برایمان بسیار هیجان انگیز بود. اگر یک فوت مکعب از خاک مریخ را برداشته و آن را گرم کنیم  0.946 لیتر آب از آن بدست می آوریم.

حدود 2 درصد از خاک مریخ از نظر وزنی را آب تشکیل داده است. مریخ نورد کنجکاوی با برداشتن یک نمونه از خاک مریخ که در زیر چرخهای خود قرار داشت  و قرار دادن آن در ابزاری که در قسمت شکم خود دارد، اندازه گیری ها را انجام داده است.

لشین اظهار داشت: ما خاک را در محفظه شکم کنجکاوی تا دمای 835 درجه سانتیگراد رساندیم و با خارج کردن مواد فرار آن را اندازه گیری کردیم. روش ما برای تشخیص این موارد بسیار حساس است از این رو می توانیم هنگام خارج شدن مواد دیگر آب را شناسایی کنیم.

جدا از آب از خاک گرم شده مریخ دی اکسید سولفور، دی اکسیدن کربن، اکسیژن و سایر مواد معدنی آن که در اثر گرم شدن تجزیه شده نیز کشف شد.

زمانی تصور می شد که سطح مریخ دارای آب روان بوده اما امروزه از بین رفته است. تنها منابع مستقیم آب که تاکنون کشف شده یخ در دو قطب این سیاره بوده است.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :