معدن، تنها بخش مقاوم در برابر تحریم‌ها

۰۸ مهر ۱۳۹۲ | ۱۸:۱۰ کد : ۲۱۹۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۹
تنها بخشی که توانست در برابر تحریم‌ها از خود مقاومت نشان دهد؛ بخش معدن...
به گفته مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت معدن تنها بخشی است که توانست در برابر تحریم‌ها از خود مقاومت نشان دهد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نخستین همایش و نمایشگاه تخصصی فلزات غیرآهنی با تکیه بر موضوعات اکتشاف، استخراج و فرآوری در هتل المپیک تهران با حضور فعالان دولتی و خصوصی بخش معدن، جمعی از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و استادان و نخبگان و علاقه‌مندان آغاز شد.
مهندس اسدالله کشاورز، مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران کشوری با شرایط خاص زمین‌شناسی و استراتژیک است، یادآور شد: در ایران بیش از 68 نوع ماده معدنی بهره‌برداری می‌شود و این تنوع باعث شده جزو 10 کشور معدنی برتر جهانی قرار گیریم.
وی ضمن اشاره به ویژگی‌های خاص بخش معدن در کشور گفت: حدود 5درصد ارزش افزوده در تولید ناخالص ملی، 20 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها، 35درصد اشتغالزایی کشور، 32درصد صادرات غیرنفتی و حدود 30 درصد از ارزش بورس به بخش معدن اختصاص دارد.
این مقام مسوول از معدن به عنوان بخشی همراه با صنایع بالا و پایین دستی یاد کرد و گفت: تنها بخشی که توانست در برابر تحریم‌ها از خود مقاومت نشان دهد؛ بخش معدن بود.
به گفته کشاورز، معدن تامین‌کننده مواد اولیه صنعت کشور از جمله سرب‌ و روی، کاشی و سرامیک، فولاد، آهن و... است و اهمیت و نقش این بخش در چرخه اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست.
مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بیش از 7هزار پروانه بهره‌برداری در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: استخراج حدود 370میلیون تن ماده معدنی تاکنون گزارش شده که از ذخیره 43 میلیارد تنی موجود در کشور تنها 7درصد اکتشاف شده است.
وی، با بیان اینکه میانگین عمق اکتشافات در کشور 50 متر است، افزود: متاسفانه هنوز ذخایر عمیق کشور شناسایی نشده که امیدواریم با با حمایت و برنامه‌ریزی مناسب مسوولان معدنی کشور اهداف بخش معدن محقق شود.
کشاورز، ضمن استناد به برنامه پنج ساله عمرانی کشور گفت: اختصاص هزار میلیارد تومان به بخش معدن پیش‌بینی شده بود که بنا به دلایلی محقق نشد.
این مقام مسوول با بیان اینکه نخستین حلقه چرخه اقتصادی کشور معدن است، یادآور شد: پهنه‌بندی بسیاری از استان‌های کشور در دستور کار دولت قرار گرفته که امیدواریم با توجه به تخصص و اطلاعات بخش خصوصی به اهداف این بخش دست یابیم.
وی خاطرنشان کرد: از اهداف و سیاست‌های معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت استاندار کردن طرح‌های اکتشافی، استخراجی، بهره‌برداری و فرآوری کشور است.
یادآور می‌شود، نخستین همایش و نمایشگاه تخصصی فلزات غیرآهنی به منظور کمک به تحقق اهداف یربنایی بخش معدن کشور و ایجاد تعامل میان مدیران، دست‌اندرکاران، استادان دانشگاه، مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی، شرکت‌های داخلی و نمایندگی‌های خارجی فعال در این حوزه در حال برگزاری است.
همچنین، تکمیل زنجیره تولید فلزات غیرآهنی برای دستیابی به محصولات و خدمات با ارزش افزوده بالاتر، توسعه سرمایه‌گذاری و رفع موانع در حوزه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی و افزایش تولید مواد معدنی مورد نیاز واحدهای تولیدی به صورت مستمر از اهداف برگزاری این همایش عنوان شده است.
از سویی توسعه صنایع پایین دستی فلزات غیرآهنی به منظور افزایش صادرات و انتقال و ارتقای دانش و فناوری و توسعه تکنولوژی ساخت داخل با رویکرد بومی نیز از دیگر اهداف برگزاری این همایش و نمایشگاه است.
گفتنی‌ست، محورهای اصلی این همایش نیز شامل هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش تولید فلزات غیرآهنی، افزایش صادرات فلزات غیرآهنی با ارزش افزوده بیشتر و افزایش کمی و کیفی عملیات اکتشاف، استخراج و تولید فلزات غیرآهنی استخبر مرضیه کاظمی


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :