ششمین جشنواره فناوری نانو افتتاح شد

۱۳ مهر ۱۳۹۲ | ۱۸:۲۴ کد : ۲۱۹۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۰
ششمین جشنواره فناوری نانو امروز در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران افتتاح...

ششمین جشنواره فناوری نانو امروز در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران افتتاح و تا 17 ام ماه جاری ادامه دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ششمین جشنواره فناوری نانو از امروز،‌13ام تا 17 ام مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران در سالن خلیج‌فارس(44) میزبان علاقه‌مندان است.
بر اساس این گزارش، فناوری نانو یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن 21 محسوب می‌شود که انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر ایجاد کرده است؛ به طوری‌که جامعه جهانی در پی گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است.
جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با جامعه جهانی از سال 2٠٠1 با هدف بهره برداری از قابلیت‌های فناوری نانو اقدام به تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو کرده است.
همزمان با پیشرفت سریع و چشمگیر دامنه علم و فناوری نانو در سراسر دنیا و نیاز تمامی علوم به بهره‌گیری از این  فناوری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز از این فناوری استقبال کرده و به همت تنی چند از پژوهشگران علوم زمین اقدام به راه‌اندازی بخش نانوفناوری علوم زمین، در ابتدای سال 87، در مرکز پژوهش‌های کاربردی خود واقع در کرج کرده است. این بخش سعی بر توسعه و کاربرد دانش‌های نوین نانو و زیست فناوری در گرایشهای مختلف علوم زمین دارد که این امر مستلزم شناخت و درک این فناوری ها توسط کارشناسان علوم زمین است.
توانمندی نانوفناوری در جهت فراوری و بازیافت عناصر معدنی ارزشمند از کانسنگ‌هایی که در حال حاضر فناوری‌های مرسوم قادر به استحصال عناصر این نوع کانسنگ‌ها نیستند مهم‌ترین جنبه کاربردی آن در علوم معدنی است. این روش موجب افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های فراوری عناصر و نیز آلودگی کمتر محیط زیست توسط پساب‌ها و پسماندهای معدنی می‌شود. این فناوری در پاکسازی خاک و آب محیط اطراف معادن که آلوده به عناصر فلزی سنگین و دیگر عناصر آلاینده محیط هستند به خوبی عمل می‌کند. امروزه در بسیاری معادن کم‌عیار از باکتری‌ها با کمک بیوفناوری در جهت تغلیظ عناصر مورد نظر برای خوراک کارخانه‌های فراوری استفاده می‌شود. شناخت گونه‌های باکتریایی داری بیشترین کارایی و نحوه رشد ومحیط کشت آنها برای این امر جز تحقیقات بیوفناوری است. در راستای تحقق اهداف بخش، آزمایشگاه مجهزی  نیز در مرکز، راه‌اندازی شد که هم در زمینه نانو و هم در زمینه بیوفناوری آماده هر گونه فعالیتی است
خبر مرضیه کاظمی.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :