پدیده گرد و غبار موجب بروز اثرات نامطلوب زیستی

۲۳ مهر ۱۳۹۲ | ۱۹:۱۷ کد : ۲۱۹۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۱
پدیده¬ گرد و غبار سبب بروز اثرات نامطلوب زیستی و بروز خسارات فراوان در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل...

پدیده­ گرد و غبار سبب بروز اثرات نامطلوب زیستی و بروز خسارات فراوان در زمینه­‌های کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و سیستم­‌های مخابراتی می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر کنسرسیوم ذرات در کشور و خاورمیانه و دانشیار گروه زمین‌شناسی، دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز درهمایش ریزگردها، پایش، اثرات و راهکارهای مقابله با آن در سخنرانی خود تحت عنوان ترکیب و منشاء زمین شیمیائی طوفان­‌های گرد و غبار در استان خوزستان با استفاده از زمین‌شیمی عناصر نادر خاکی با تاکید بر شاخص‌های زمین زیست‌محیطی گفت: استان خوزستان یکی از نواحی ایران که تحت تاثیر پدیده نو ظهور گرد و غبار به دلیل شرایط خشکسالی‌های اخیر قرارگرفته است.

دکتر علیرضا زراسوندی، با بیان اینکه تداوم این توفان‌ها سبب بروز اثرات نامطلوب زیستی و بروز خسارات فراوان در زمینه­‌های کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و سیستم­‌های مخابراتی شده، خاطرنشان کرد: با توجه به عدم شناخت کافی از خصوصیات فیزیکی و شیمیائی ذرات تشکیل‌دهنده گرد و غبار در ایران لزوم انجام یک مطالعه جامع و سیستماتیک بر روی این پدیده در کشور کاملا احساس می‌شود.

وی تاکید کرد: امروزه علاوه بر تعیین شاخص‌های ژئوشیمیایی ذرات گرد و غبار به منظور تعیین منشا احتمالی ذرات، بررسی خصوصیات زمین زیست‌محیطی عناصر اصلی و کمیاب موجود در این ذرات و نقش آنها در آلودگی محیط زیست نیز حائز اهمیت است.

این کارشناس پدیده­ گردوغبار را به عنوان بزرگترین مشکلات جدی زیست‌محیطی در نواحی مختلف جهان عنوان کرد و گفت:  بیشترین گرد و غبار موجود در جو با منشاء ذرات ریزدانه اتفاق میافتد که این ذرات ریز در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان از فراوانی بالاتری برخوردار هستند.

دبیر کنسرسیوم ذرات در کشور و خاورمیانه، از ایجاد گرد و غبار به عنوان نوعی واکنش به تغییر پوشش گیاهی زمین یاد کرد و گفت: نقش فعالیت‌های انسانی در کنار شرایط طبیعی محیط‌های جغرافیایی را نباید از نظر دور داشت که انسان می­تواند با بعضی طرح­‌های مهندسی بزرگ مقیاس اثرات منفی پدیده­‌های زیست محیطی و اثرات منفی پدیده­‌های گردوغبار را تعدیل کرده و از فراوانی وقوع، شدت و استمرار آن بکاهد.

وی با بیان اینکه ایران به دلیل این مشکل و همجوار بودن با بخش وسیعی از پهنه‌های بیابانی تحت اثرات نامطلوب این پدیده قرار می­گیرد، تاکید کرد:  استان خوزستان در جنوب غرب ایران واقع شده که پدیده گرد و غبار که در مواردی با غلظت قابل ملاحظه همراه بوده و گاهی دید افقی را به 100 متر تقلیل می­دهد، در اکثر مواقع سال بخصوص در فصول گرم این استان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

این کارشناس با بیان اینکه این پدیده به طور عمده مشکلاتی را با خود به همراه داشته و موجب بروز عوارض نامطلوب بهداشتی، زیست محیطی و اقتصادی شده، افزود: این پدیده به عنوان یک پدیده غیر بومی از کشورهای همسایه این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

دانشیار گروه زمین‌شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه تقریباً تمام ابعاد و زوایای این پدیده بجز خصوصیات کانی­‌شناسی و ژئوشیمیایی در نقاط مختلف جهان مشخص شده، عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد ترکیب عناصر کمیاب و عناصر نادر خاکی بهترین نشانگر جهت تعیین منشأ ذرات گرد و غبار است.

وی با بیان اینکه مطالعات ژئوشیمی و کانی‌شناسی ذرات گرد و غبار را به عنوان یکی از روش‌های جدید به منظور تعیین منشأ و ارزیابی خصوصیات ذرات و تعیین شاخص‌های زیست‌محیطی عنوان کرد و گفت: این روش در دنیا و ایران کمتر به آن پرداخته شده که در این بخش نتایج حاصل از مطالعات ژئوشیمیایی شامل بررسی اکسیدهای اصلی‌،‌ عناصر کمیاب و  عناصر نادر خاکی ارائه خواهد شد.

دبیر کنسرسیوم ذرات در کشور و خاورمیانه ادامه داد: در این راستا و با کمک مطالعات ژئوشیمیایی تا حدود بسیار زیادی ترکیب کامل ذرات گرد و غبار، منشأ احتمالی زمین‌شناسی این ذرات و میزان آلاینده‌های معدنی  آنها تعیین شد.

گفتنی‌ست، همایش یک روزه ریزگردها، پایش، اثرات و راهکارهای مقابله با آن که با ارائه 14 مقاله از سوی متخصصان و استادان دانشگاه در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال برگزاری است و بعداز ظهر امروز به کار خود پایان می‌دهد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :