سربلندی بخش معدن در برابر تحریم‌ها در نودمین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن

۰۱ آبان ۱۳۹۲ | ۱۹:۰۰ کد : ۲۱۹۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۶۳
نودمین ماهنامه علوم زمین و معدن با خبری مبنی بر سربلندی بخش معدن در برابر تحریم‌های اعمال شده...
نودمین ماهنامه علوم زمین و معدن با  خبری مبنی بر سربلندی بخش معدن در برابر تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان به خانه علاقه‌‌مندان خود آمده است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تحقق اهداف زیربنایی بخش معدن کشور در نخستین همایش تخصصی فلزات غیرآهنی بررسی شد که همراه با اخبار تهیه تصویر ماهواره‌ای  یکپارچه سنجنده ETM+7 خاورمیانه به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایجاد صنایع پایین دستی الزام تولید فلزات استراتژیک از زبان مسوول مرکز مطالعات فرآوری عناصر استراتژیک، نقشه‌های زمین‌شناسی به عنوان عامل کلیدی در توسعه و عمران شهری به گفته مدیرکل زمین‌شناسی منطقه‌ای همراه با خبری درباره اجرای برنامه آموزشی جامعی از سوی سازمان زمین‌شناسی ایران در راستای ارتقای سطح علمی نیروی انسانی سازمان زمین‌شناسی در این شماره از ماهنامه علوم‌زمین و معدن منتشر شده است.
بخش کوتاه از همه جای ماهنامه علوم زمین و معدن به بررسی اخبار زمین‌شناسی و معدن سراسر دنیا می‌پردازد و در ستون جدید حوادث معدنی نیز موضوعات داغ مربوط به ایمنی در فعالیت‌های صنعتی و معدنی را خواهیم خواند که با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در تأمین آن متأسفانه باز هم شاهد حوادث بسیار دل‌خراشی در گوشه و کنار جهان هستیم.
در این شماره کارشناسان گروه آموزش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز به تازگی به اطلاع‌رسانی و نشر اطلاعات علمی زمین‌شناسی و اکتشاف کشور به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی سازمان متبوع خود می‌پردازند.
گپی دوستانه و علمی با دکتر مانوئل بربریان؛ پدر زمینساخت ایران و نخستین زمین‌شناس نمونه کشور که در حال حاضر از ایشان یکی از دانشمندان بزرگ لرزه‌زمین‌ساخت جهان و از چهره‌های علمی درخشان یاد می‌شود، در بخش گفت‌وگوی این نشریه پیشکش علاقه‌مندان این پیشکسوت بزرگ شده است.
بدیهی است پرداختن به ویژگی‌های جنبشی، لرزه‌ای و هندسی گسل‌ها از مهم‌ترین مباحث زمین‌شناسی در شناخت کشورمان است که بر همین اساس در ستون بررسی مهم‏ترین گسل‏های ایران به این موضوع پرداخته می‌شود.
یادداشت علمی این شماره به فرآیندهای ساختاری به عنوان مجموعه فرآیندهایی که باعث تغییر شکل فیزیکی سنگ‌ها و ایجاد ساخت‌های مختلف می‌شوند، پرداخته است.
یکی دیگر از بخش‌های جذاب این شماره علوم‌زمین و معدن در بخش هیدروژئوشیمی بررسی خصوصیات شیمیایی و فیزیکی نیکل است که به مطالعه نیکل در محیط‌زیست، میزان نیکل در آب و موجودات آبزی، انحلال پذیری نیکل و ترکیب‌های آن با آب، کاربرد نیکل و تاثیر ورود نیکل به بدن و تاثیر آن بر روی سلامتی انسان و سرطان‌زایی این ماده معدنی می‌پردازد.
تاکنون 90 شماره پی در پی ماهنامه علوم زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 48 صفحه تمام رنگی همراه با نسخه انگلیسی به صاحب امتیازی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیر مسوولی رضا جدیدی، دبیری تحریریه الهام معینی جزنی منتشر شده است.
مدیریت اجرایی این نشریه را نازیلا احمدی هدایت می‌کند و مرضیه کاظمی سرویس مصاحبه و خبر، مریم‌السادات میرآفتاب عکاسی خبری، نازنین بدری سرویس انگلیسی، منانه حامی‌مطلق و سیروس امینی ترجمه، شیرین جعفری اشتراکات، مستانه حق‌نظر لیسه‌رودی ویراستار ادبی-انگلیسی و دکتر سیدعلی آقانباتی مشاوره علمی را به عهده دارند و محسن مظفری‌افشار، حنانه حامی‌مطلق، علیرضا امری‌کاظمی، محسن بخشی و بهارک وحدتی نیز اعضای تحریریه ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهند.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :