بررسی مخاطرات محیطی کشور با حضور محققان ایرانی و بین‌المللی

۰۷ آبان ۱۳۹۲ | ۱۸:۵۲ کد : ۲۱۹۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۴
صبح روز سه‌شنبه هفتم آبان ماه، آیین افتتاحیه دومین کنفرانس بین‌المللی مخاطرات محیطی در دانشگاه خوارزمی ....

صبح روز سه‌شنبه هفتم آبان ماه، آیین افتتاحیه دومین کنفرانس بین‌المللی مخاطرات محیطی در دانشگاه خوارزمی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دومین کنفرانس بین‌المللی مخاطرات محیطی با حضور استادان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به مسائل زیست‌محیطی در دانشکده جغرافیای دانشگاه خوارزمی(تربیت معلم سابق) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم زهرا حجازی‌زاده رییس دانشگاه خوارزمی که ریاست کنفرانس مذکور را نیز به عهده دارد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این کنفرانس سخنانی را در خصوص مسائل زیست‌محیطی کشور و جهان مطرح کرد.

حجازی‌زاده با اشاره به اینکه طبیعت از دیدگاه تربیتی به صورت مقدس در اختیار انسان‌ها قرار گرفته و آن‌ها حق هیچ گونه ضربه زدن به طبیعت را ندارند، افزود: در قرآن بارها و بارها از عوامل طبیعی با محور فضیلت محور نام برده شده است.

پرویز ضیائیان، دبیر علمی کنمفرانس سخنران بعدی بود؛ وی اشاره‌ای گذرا به چگونگی برگزاری این کنفرانس و تلاش‌های انجام شده داشت و چنین توضیح داد: از سال گذشته که تصمیم به پذیرش مقالات گرفته شد، با آمار بالای دریافت مقاله مواجه شدیم، به‌طوریکه در همان روزهای اولیه، به دلیل تقاضاهای وارده، سایت همایش از دسترس خارج شد.

به گفته دبیر علمی کنفرانس بین‌المللی مخاطرات طبیعی، از 740 مقاله ارائه شده به کنفرانس، 521 مقاله پذیرفته شده که 346 عدد آن به صورت پوستر ارائه شده است.

ضیائیان از مقالات ارسال شده از کشورهایی چون ورسیه، نروژ، هند، مالزی، پاکستان، کامرون نام برد که باعث اعتبار بخشیدن این کنفرانس در بُعد بین‌المللی شده است.

شایان ذکر است، ادامه این سخنرانی علمی آقایان بهلول عیجانی مدیر قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی در خصوص مبانی تئوریک رابطه انسان و محیط و اسماعیل‌زاده رییس کاهش بلایای سازمان ملل و نماینده هبیتات در ایران با عنوان منشا ریزگردها و ایده‌های نو در منشایابی ادامه یافت.

پرویز کردوانی آخرین سخنران مراسم افتتاحیه در دانشگاه خوارزمی بود.

عمده محور سخنرانی این استاد ممتاز دانشگاه تهران در خصوص مسایل مربوط به احیای دریاچه ارومیه بود.

وی ضمن انتقاد بسیار شدید به کسانیکه داعیه برگرداندن دریاچه ارومیه به شرایط قبل را دارند، با صراحت تاکید کرد: دریاچه ارومیه به سان فرزندی می‌ماند که متاسفانه به بیماری ناعلاجی مبتلا شده و این بیماری دیگر قابل درمان نیست.

کردوانی به خاطر سپردن نام دریاچه ارومیه برای همیشه به دست تاریخ و احیای مجدد آن به عنونا پارک طبیعی گیاهی و جانوری را یکی از راه‌حل‌های مناسب این مشکل ملی دانست.

گفتنی‌ست این کنفرانس در سه محور مخاطرات اقلیمی(سیل، خشکسالی، ریزگردها، طوفان، بیابان‌زایی) مخاطرات زمین‌ساختی(زلزله، آتشفشان، رانش و سونامی) و مخاطرات زیست‌محیطی(فن‌آوری‌های نو و مدیریت مخاطرات، تهدیدهای انسانی محیط، توسعه شهرنشینی، انفجار جمعیت) در روز هشتم آبان ماه نیز به کار خود ادامه خواهد داد.

روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در نمایشگاه جنبی این کنفرانس به ارایه خدمات و محصولات این سازمان می‌پردازد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :