هابل موفق به ثبت تصویر همسایه خورشید شد

۱۲ آبان ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۶ کد : ۲۱۹۶۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۹۱۶
تلسکوپ فضایی ناسا موفق شد تصویر نزدیک ترین ستاره به خورشید را که پروکسیما قنطورس....
این ستاره به رغم این که به خورشید نزدیک است اما برای چشم انسان قابل مشاهده نیست.

این ستاره در صورت فلکی قنطورس در فاصله 4 سال نوری از زمین قرار گرفته و رصدگران آسمان در شب نمی توانند آن را تشخیص دهند چرا که روشنایی متوسط آن بسیار کم است و در مقایسه با سایر ستاره ها کوچکتر است این ستاره تنها 1.8 جرم خورشید را دارد.

از آنجایی که این ستاره نسبت به دیگر ستاره‌ها به زمین بسیار نزدیک است، می‌توان اندازه قطر زاویه ‌ای آن را به طور مستقیم اندازه گرفت که این مقدار یک هفتم قطر زاویه ‌ای خورشید محاسبه شده ‌است.

این تصویر جدید که توسط موسسه تلسکوپ علمی فضایی در بالتیمور منتشر شده توسط دوربین عریض سیاره ای شماره 2 هابل ثبت شده است.

پروکسیما قنطورس بخشی از یک منظومه سه ستاره ای با دو سیاره آلفا قنطورس ای و بی است.

روشنایی این ستاره گاهی افزایش می یابد و این امر موجب شده که از آن با عنوان یک ستاره شراره ای یاد شود.

ستاره شناسان پیش بینی کرده اند که عمر پروکسیما قنطورس بسیار بلند باشد و طی 4 تریلیون سال دیگر در رشته اصلی یا دوره میانسالی خود باقی خواهد ماند و این رقم 300 برابر عمر کنونی کیهان است.

رشته اصلی طبقه ‌ای از ستارگان را شامل می ‌شود که بین درخشندگی، اندازه و دمای آنها رابطه پایداری وجود دارد و یک ستاره در میانسالی به این حالت می‌رسد.

میدان مغناطیسی این ستاره از انتقال گرمای درون و بیرون ستاره تشکیل شده ‌است. نتایج بررسی‌ ها نشان می ‌دهد پرتوهای ایکس منتشر شده از این ستاره بسیار به خورشید شباهت دارد.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :