واگذاری مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی خلاف منافع توسعه در معادن است

۲۱ آبان ۱۳۹۲ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۱۹۸۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۴۰
معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام....
مهدی کرباسیان، با بیان این مطلب گفت: تصمیم به واگذاری این مرکز، تصمیمی اشتباه، غیرکارشناسی و خلاف منافع توسعه و سرمایه گذاری در معادن است و در نتیجه، تقاضا شده این مرکز مهم، واگذار نشود.
وی که در جمع هیأت اجرایی جدید مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران سخن می گفت، با اشاره به اینکه توسعه ی حوزه ی پژوهش از جمله وظایف حاکمیتی ایمیدرو بوده و به همین دلیل، مصلحت نیست مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران واگذار شود، اظهار داشت: توسعه ی این مرکز از جمله تکالیف ما است و این مرکز ملی با برخورداری از تجهیزات مدرن و نیروی متخصص، باید فعال تر شود و ظرفیت بالای موجود، ایجاب می کند که فعالیت های پژوهشی کاربردی آن در حوزه ی داخلی و منطقه ای گسترش یابد.
کرباسیان افزود: از این رو، تدوین برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت برای تجهیز امکانات و ارتقای جایگاه این مرکز ضروری بوده و برای توسعه ی فعالیت های پژوهشی آن، باید برنامه ریزی جامعی صورت گیرد. همچنین، استفاده از فناوری های روز دنیا، جزو وظایف اصلی این مرکز قرار گیرد.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به موضوع برقراری ارتباط مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران با خارج، تصریح کرد: برقراری ارتباط با مراکز پژوهشی بین المللی با بهره گیری از شیوه های نوین ارتباطی، دعوت از دانشجویان و پژوهشگران داخلی و خارجی برای همکاری با مرکز یاد شده و نیز برقراری ارتباط با ژورنال های بین المللی، موجب بالابردن سطح علمی و پژوهشی این مرکز خواهد شد.
وی در ادامه بیان کرد: برقراری سیستم بهره وری و ایجاد محیطی مناسب برای افزایش انگیزه ی کار در چنین مراکزی ضروری است.
همچنین، حسین عسگرزاده، مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، در این نشست با اشاره به ظرفیت بالای این مرکز برای توسعه ی خدمات پژوهشی، گفت: برای توسعه ی فعالیت ها، برنامه ایجاد نمایندگی در 30 استان را به تصویب رسانده ایم و در بخش خارجی نیز، با کشورهایی نظیر افغانستان و عمان مذاکراتی انجام شده است.
وی در ادامه به برنامه های این مرکز اشاره کرد و گفت: راه اندازی آزمایشگاه زغال سنگ، واحد تحقیقات فلزات استراتژیک، بخش تحقیقات عناصر نادر و نادر خاکی و نیز راه اندازی بخش تحقیقات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله این برنامه ها است.
علی اصغر خدایاری، عضو هیأت علمی دانشگاه پردیس فنی دانشگاه تهران و عضو هیأت اجرایی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، نیز با بیان اینکه این مرکز نباید محدود به خدمات پژوهشی به شرکت های خاص باشد، اظهار داشت: این مرکز باید به عنوان بخشی از استراتژی توسعه ی معدن و صنایع معدنی کشور تلقی شود و ایمیدرو باید برای آن، جایگاه مناسبی در نظر گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در صورت نیاز، باید در سیاست های اولیه ی آن بازنگری و مدل های جدیدی برای توسعه ی این مرکز طراحی شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :