اعلام آمادگی ایران برای همکاری بیشتر در اکتشافات معدنی با چینی ها

۲۷ آبان ۱۳۹۲ | ۱۱:۱۴ کد : ۲۱۹۹۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۸۰
معاون و اعضا مؤسسه ی زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین با وزیر صنعت....
محمدرضا نعمت‌زاده، در این دیدار گفت: ایران یکی از پر ذخیره‌ترین معادن را در سطح منطقه و جهان داراست که گستردگی و تنوع مواد معدنی موجود در آنها حایز اهمیت است.
وی افزود: در حال حاضر شرکت های زیادی از کشور چین در بخش های مختلف صنعتی ایران فعالیت دارند و ما آمادگی همکاری بیشتر در زمینه ی اکتشافات معدنی را داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: زمینه برای تبادل اطلاعات برای دستیابی به نتایج مطلوب در زمینه ی اکتشافات معدنی در ایران فراهم است.
نعمت‌زاده در ادامه با تشکر از همکاری آکادمی علوم چین در یکسال گذشته، یادآورر شد: با افتتاح رسمی ایستگاه های مشاهداتی پوسته ی زمین در استان های همدان و اصفهان از هم‌‌اکنون می‌بایست برای ایجاد آزمایشگاه مجهز در کنار ایستگاههای یاد شده برنامه‌ریزی مشترکی داشته باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در کشور ما جوانان تحصیلکرده در حوزه ی معدن وجود دارد که می‌توانند با مؤسسات مطالعاتی و تحقیقاتی مشترک همکاری نمایند، بطوری که؛ در سایر پروژه‌های اکتشافات معدنی نیز این موضوع تسری یابد.
محمدتقی کره‌ای، معاون وزیر و ریئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، نیز در این دیدار گفت: به دنبال امضاء تفاهم‌نامه‌های سالهای 2011 و 2012 ما بین این سازمان و مؤسسه ی زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم زمین و انجام مطالعات میدانی در خصوص پوسته ی زمین ایستگاه های مشاهداتی در 65 ایستگاه در نقاط مختلف کشور افتتاح شد.
وی ادامه داد: با نصب دستگاه های مجهز و قوی در ایستگاه های یادشده برای نخستین بار موفق به مشاهدات پوسته ی زیر دریا نیز شدیم.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته به وسیله ی طرفین تفاهم‌نامه‌، طی 5 سال آینده شاهد گشایش ایستگاه های بیشتری از شمال خاوری تا جنوب و از آذربایجان تا خلیج فارس خواهیم بود.
کره‌ای اظهار کرد: اطلاعات پروژه‌های گشایشی گام مهمی در اکتشافات مواد معدنی، مطالعات زمین‌ لرزه و پیشینه ی گذشته ی مطالعات پوسته ی زمین‌شناسی ایران زمین می‌باشد.
در ادامه، دینگ زهونگلی، معاون مؤسسه ی زمین‌شناسی و آکادمی علوم چین، گفت: این مؤسسه دارای 140 گروه کارشناس بوده که 60 هزار نفر در آن مشغول می‌باشند که 45 هزار نفر از این تعداد با مدرک فوق‌لیسانس به بالا به امور اکتشافات فنی و حرفه‌ای می‌پردازند.
وی افزود: امیدوارم با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جمهوری اسلامی ایران ضمن گسترش همکاری های فنی و حرفه‌ای اکتشافات معدنی و تبادل اطلاعات در زمینه ی علوم زمین و معدن در آینده نزدیک شاهد گشایش پروژه‌های مشترک جدیدی باشیم.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :