همایش بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی در استان گیلان

۱۰ آذر ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۰ کد : ۲۲۰۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۱
همایش بین‌المللی تخصصی زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی در استان گیلان همزمان با سی‌ و دومین گردهمایی علوم‌زمین...
همایش بین‌المللی تخصصی زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی در استان گیلان همزمان با سی‌ و دومین گردهمایی علوم‌زمین و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین در گرایش‌های مختلف به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‌شود.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر مرکز بین‌المللی تخصصی تحقیقات زمین‌شناسی پزشکی کشور از برگزاری همایش زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی همزمان با سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین خبر داد و گفت: این همایش از 27 تا 30 بهمن ماه در استان گیلان در سه گرایش زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی برگزار خواهد شد.
مهندس فرح رحمانی، از زمین‌شناسی پزشکی به عنوان علمی که به شناخت و کشف عوامل زمین‌شناسی و آلاینده‌های محیطی می‌پردازد، یاد کرد و گفت: این علم به تاثیر شناسایی عناصر طبیعی بر سلامت جامعه حیاتی اعم از انسان، حیوان و گیاه می‌پردازد.
وی با بیان اینکه ایران به لحاظ وضعیت زمین‌شناسی یکی از کشورهای معدنی است،  که این امر تاثیر مستقیم بر سلامت موجودات دارد، خاطرنشان کرد: در دهه‌های اخیر آشکار شدن جنبه کاربردی علم زمین‌شناسی پزشکی در تامین سلامت انسان، منجر به تعامل گسترده‌ای میان دانشمندان علوم زمین و پزشکی در سراسر جهان شده است.
این کارشناس‌ارشد یادآور شد: با توجه به اینکه علم زمین‌شناسی پزشکی از علوم نوین بین رشته‌ای و کاربردی است؛ برگزاری چنین همایش‌هایی  ضمن اطلاع‌رسانی در سطح جامعه اهداف  حاصل از انجام این تحقیقات را برای کلیه متخصصان  و محققان در علوم  مرتبط مشخص می‌کند.
یکی دیگر از رویکرد‌های این همایش زمین‌شناسی کشاورزی است که دبیر این همایش گفت: انفجار جمعیت جهان و نیاز روزافزون بشر به استفاده از غذای سالم و تاکید در حفظ  منابع طبیعی زمین با هر چه بیشتر دانشی شدن علوم کشاورزی، بهره‌برداری علمی از خاک و  کشت گیاهان مختلف، هزاره سوم  را به سمت و سوی استفاده بهینه از این مادرزمین به عنوان منبع اصلی حیات در کره‌زمین  سوق داده است.
خانم رحمانی، استفاده از داده‌های علوم‌زمین و نگرش عمیق‌تر به بالاترین لایه زمین، یعنی خاک به عنوان محیط کشت موضوعی مهم یاد کرد و گفت: زمین­‌شناسی کشاورزی به مطالعه علمی منشأ، ترکیب، توزیع و بهره­‌برداری اصولی از خاک­ می­پردازد.
مدیر مرکز بین‌المللی تخصصی تحقیقات زمین‌شناسی پزشکی کشور خاطرنشان کرد: رشد شهرنشینی و صنعتی شدن  موجب ایجاد منابع عظیمی از زباله‌های صنعتی، شهری،  پسماندهای خطرناک معدنی‌ می‌شود که بشر و گونه‌های جانوری و گیاهی را هر چه بیشتر از پیش در معرض خطر قرار می‌دهد که این موضوع خود بهره‌برداری از منابع زمین را به عنوان یکی از لایه‌های مهم اطلاعاتی در  حفظ محیط زیست مطرح می‌کند.
دبیر همایش زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی خاطرنشان کرد: گروه زمین‌شناسی زیست‌محیطی در نظر دارد تا با انجام مطالعاتی در زمینه منابع طبیعی موجود و تهدیدات پیشرو، راهکارهایی را جهت حفظ این منابع ارائه کند.
وی دلیل اینکه استان گیلان برای برگزاری همایش زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی انتخاب شد، خاطرنشان کرد: وجود تنوع گیاهی، جانوری و کشت گیاهان متنوع و استراتژیک مثل چای و برنج در استان، تنوع  مواد معدنی در و همچنین قرارگیری گیلان روی کمربند سرطانزایی آسیای میانه باعث شد تا این نشست در این استان برگزار شود و گیلان به عنوان یکی از منطق الگو برای دیگر استان‌های کشور در نظر گرفته شود تا ضمن برگزاری همایش شاهد انجام مطالعات  و تحقیقات ملی در مقوله زمین‌شناسی پزشکی، کشاورزی و زیست‌محیطی  در استان  باشیم.
خانم رحمانی، از گیلان به عنوان  استانی صنعتی و کشاورزی با آلودگی‌های گسترده زیست‌محیطی یاد کرد و افزود: پایش و کنترل آبهای ساحلی دریای خزر و تالاب انزلی و رودخانه‌های جاری و همچنین  کشت سالم  و حفظ سلامتی جامعه امری مهم است که به کمک زمین‌شناسی زیست‌محیطی محقق خواهد شد.
دبیر همایش زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی، با بیان اینکه همایش بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی در خرداد ماه 1389 در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد، افزود: دومین همایش تخصصی زمین‌شناسی پزشکی نیز در هفته سرطان  به عنوان سرطان و زمین‌شناسی پزشکی نیز با همکاری وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی در بهمن ماه 1390 در سازمان زمین‌شناسی  برگزار شد و لذا این نشست دومین همایش بین‌المللی و سومین همایش تخصصی است که در استان گیلان برگزار خواهد شد.
گفتنی‌ست، این همایش با همکاری و تعامل دوجانبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، کشور، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، علوم و تحقیقات و سازمان یونسکو و همچنین نهادهای استانی گیلان از جمله مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان، استانداری، جهاد کشاورزی، اداره کل مدیریت بحران، اداره‌کل بنادر و دریانوردی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان، خانه صنعت و معدن، سازمان منطقه آزاد بندرانزلی، سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان برگزار خواهد شد.
یادآور می‌شود، این نشست در محل سازمان مدیریت بحران استان گیلان واقع در میدان گیل، کیلومتر 5 جاده تهران، بعد از لشکر 16 قدس برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره همایش تخصصی زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی در استان گیلان به آدرسimgc.conference.gsi.ir مراجعه نمایند.
شایان ذکر است، سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌زمین با رویکردهای گسترده و به منظور فراهم آوردن زمینه مناسب جهت ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف علوم‌زمین و با حضور اندیشمندان و محققان عرصه علوم‌زمین از سرتاسر دنیا و به طور
همزمان در تهران  و 13 مرکز استانی از 27 الی 30 بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :