دانش‌نامه‌ گسله‌های ایران منتشر شد

۱۸ آذر ۱۳۹۲ | ۱۷:۲۱ کد : ۲۲۰۳۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۲۰
دانش‌نامه‌ گسله‌های ایران که در 600 صفحه به صورت مصور همراه با جدول و نمودار منتشر شده...

دانش‌نامه‌ گسله‌های ایران در 600 صفحه به صورت مصور و همراه با جدول و نمودار به کوشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منتشر شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دانش‌نامه‌ گسله‌های ایران که در 600 صفحه به صورت مصور همراه با جدول و نمودار منتشر شده به بررسی و معرفی 1137 گسله ایران می‌پردازد.

این کتاب که در نوع خود بسیار بی‌نظیر برآورد می‌شود، دربرگیرنده مجموعه کاملی از 1137 گسله‌های ایران است که داده‌های مربوط به آنها از منابع گوناگون و به کوشش محمدرضا شیخ‌الاسلامی، حمیدرضا جوادی، مریم اسدی‌سرشار، احمد آقاحسینی، میثم کوه‌پیما و بهارک وحدتی‌دانشمند گردآوری و ارائه شده است.

در پیش‌گفتار این کتاب می‌خوانیم: کشور ایران پهنه پویایی از دیدگاه جنبش‌های زمین‌شناختی است. در این میان گسله‌ها، نقش کاربردی در شکل‌گیری این ویژگی ایفا کرده‌اند. جایگاه بنیادی آنها در زمین‌شناسی و ریخت‌شناسی ایران زمین و بروز زمین‌لرزه‌ها فراوان در ازای جنبش‌ها آنها، اهمیت پرداختن به این ساختارها را روشن می‌کند. بر این پایه و برای آشنایی با گسله‌های مهم و اصلی ایران، نوشتار پیش‌رو با نام دانشنامه گسله‌های ایران گردآوری و پردازش شده است. این نوشتار همراه با نقشه پیوست در نسخه‌های رقومی و چاپی ارائه شده تا شناخت کامل‌تری از گسله‌های ایران را برای خوانندگان فراهم آورد.

در تهیه دانشنامه گسله‌های ایران از نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یکصدهزارم و دویست‌وپنجاه هزارم تهیه شده توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و شرکت ملی نفت ایران، گزارش‌ها، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا، کتاب‌های گوناگون در پیوند با زمین‌شناسی ایران، مقاله‌های فارسی و لاتین و سایر منابع چاپ استفاده شده است.

آشکار است وجود چنین دانش‌نامه‌ای از گسله‌های ایران نقش انکارناپذیری در پیشرفت علمی، عمرانی و اقتصادی کشور خواهد داشت.

مطالعه دانشنامه گسله‌های ایران که به صورت مصور و همراه با جدول و نمودار می‌باشد به تمام علاقه‌مندان و دانشجویان شاخه‌های مرتبط با موضوع زمین‌شناسی، زمین‌لرزه و مخاطرات طبیعی توصیه می‌شود.

این مجموعه را سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در 600 صفحه با شمارگان 1000نسخه و بهای28000 تومان منتشر کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت کتاب با شماره‌های 64592355(فروشگاه نقشه و انتشارات سازمان) یا 66070555(روابط‌عمومی) تماس حاصل نمایند.


خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :