کتاب استان زنجان از دیدگاه زمین‌شناسی و اکتشاف منتشر می‌شود

۲۳ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۰ کد : ۲۲۰۸۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۹۵
به منظور جمع‌آوری اطلاعات در همه ی زمینه‌های زمین‌شناسی به صورت داده‌های رقمی به....
معاون مدیر کل ژئومتیکس، با بیان اینکه زنجان نخستین استانی است که اطلاعات زمین‌شناسی آن به‌ صورت مدون با عنوان "استان زنجان از دیدگاه زمین‌شناسی و اکتشاف" منتشر می‌شود، افزود: متمرکز نبودن و پراکندگی اطلاعات زمین‌شناختی تهیه شده توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور باعث شده فراوانی و تنوع اطلاعات موجود برای کاربران ملموس نباشد، لذا از یک سال گذشته بر تدوین این اطلاعات به‌ صورت استانی در دستور کار دفتر ژئومتیکس قرار گرفت.
فریبرز بنی‌آدم با اشاره به جایگاه معدنی زنجان به عنوان یکی از مناطق پرتوان معدنی کشور افزود: زنجان نخستین استانی است که اطلاعات زمین‌شناسی آن به ‌صورت مدون و در قالب کتاب جمع‌آوری شد و همه ی اطلاعات زمین‌شناسی آن با عنوان کتاب "استان زنجان از دیدگاه زمین‌شناسی و اکتشاف" در دست انتشار است.
این کارشناس مسوول، با بیان اینکه کار انتشار این کتاب توسط انتشارات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام می‌شود، تصریح کرد: مجموعه اطلاعات پردازش شده ی علوم‌زمین؛ از جمله ژئوشیمی، ژئوتوریسم، ژئوفیزیک هوایی، زمین‌شناسی و دورسنجی استان در این کتاب به ‌صورت اطلاعات رقومی ارائه خواهد شد.
معاون مدیر کل ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با اشاره به اهداف انتشار این اطلاعات در قالب کتاب، تأکید کرد: به دلیل گستردگی زیاد داده‌های پایه و اطلاعات تحلیلی و متمرکز نبودن آنها، بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی و اجرایی که بایستی ادامه‌دهنده ی تحقیقات گذشته باشند، به صورت موازی و مشابه انجام می‌شود.
وی افزود: با توجه به امکان دسترسی آسان به کتاب اطلاعات جامع استانی، نیاز به مراجعه ی مستقیم محققان به کتابخانه ی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برطرف خواهد شد.
بنی‌آدم، همچنین از پروژه ی جدید تهیه ی نقشه‌های تحلیلی-زیرساختاری استان زنجان خبر داد و گفت: زنجان دومین استان پس از یزد است که نقشه‌های تحلیلی-زیرساختاری برای آن تهیه می‌شود تا افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری صنعتی-معدنی در بخش‌های مختلف این استان هستند با اطلاعات کافی و به‌روز وارد این حوزه شوند.
وی خاطرنشان کرد: برای تهیه ی این نقشه‌ها بیش از 40 لایه ی اطلاعاتی در سیستم جغرافیایی GIS از جمله مشخصات پوشش گیاهی، جنگل‌ها، مراتع، چشمه‌ها و تأسیسات زیربنایی مختلف، وضعیت توپوگرافی، خطوط انتقال نیرو، سدها، محدوده‌های معدنی، نقشه‌های زمین‌شناسی‌و... مورد تحلیل و پردازش قرار می‌گیرد و در نتیجه نقشه‌های تحلیلی متعددی به دست می‌آید که کاملا" ماهیت کاربردی دارند.
این کارشناس مسوول، با بیان اینکه مجموعه حاضر حاصل تلاش کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه‌های مختلف بوده، تأکید کرد: کار پردازش مجدد داده‌های ژئوشیمی توسط آقای سعید جباری، پردازش تصاویر ماهواره‌ای به‌وسیله آقای علی حسینمردی، پردازش داده‌های ژئوفیزیک هوایی توسط آقای محمدرضا اخوان‌اقدم انجام شده است.
به گفته ی معاون مدیر کل ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور فصل ژئوتوریسم استان زنجان را آقای علیرضا امری‌کاظمی و خانم نازنین، بدری مدیر و کارشناس گروه میراث زمین‌شناختی، تهیه کرده‌اند.
یادآور می‌شود، کار گردآوری، نگارش و تحلیل مطالب مربوط به زمین‌شناسی و همچن زمین‌شناسی اقتصادی و توانمندی‌های معدنی استان زنجان نیز توسط آقایان فریبرز بنی‌آدم، محسن شیرخانی، خانم‌ها مریم عرفاتی، وحیده علیزاده، افسانه مهدیزاده و رقیه موسوی با همکاری آقایان غلامرضا راستگوی‌مقدم، رضا قاسمی و فیروز رسولی جمادی، زیر نظر آقای وحید فتوتی مدیرکل ژئومتیکس انجام شده است.

کلید واژه ها: زنجان


نظر شما :