فنلاند از لحاظ پتانسیل‌های معدنی در رتبه اول دنیاست

۲۷ بهمن ۱۳۹۲ | ۲۳:۰۰ کد : ۲۲۱۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۴
رییس سازمان زمین‌شناسی فنلاند (GTK) با اشاره به تلاش این کشور برای پیشتازی در عرصه معدنکاری پایدار...

رییس سازمان زمین‌شناسی فنلاند (GTK) با اشاره به تلاش این کشور برای پیشتازی در عرصه معدنکاری پایدار در دنیا اظهار داشت: فنلاند از لحاظ پتانسیل‌های معدنی در رتبه اول دنیاست و ده‌ها معدن در مقیاس جهانی در این کشور وجود دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  اکال سیمون الجاس که در افتتاحیه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین ایران در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سخن می‌گفت با مروری بر روند فعالیت‌های این سازمان و پیشرفت‌های فنلاند در حوزه معدن و علوم زمین اظهار داشت: با توجه به تقاضای فزاینده جهانی باید همواره در جست‌وجوی منابع معدنی جدید و استخراج آنها باشیم. با توجه به نقش حیاتی فلزات و آلیاژ‌های برتر در آینده تکنولوژی، پیشرفت کشورها در گرو دسترسی به این منابع است. در حال حاضر اروپا به منابع کل قاره نیاز دارد که بیشترین تمرکز را در سوئد، فنلاند و جنوب غربی روسیه دارد.

وی با اشاره به وجود منابع عظیم معدنی و ذخایر متنوع فلزی در فنلاند از رشد فعالیت‌های معدنی در آن کشور طی 10 سال اخیر و بهره برداری از دهها معدن در مقیاس جهانی در فنلاند خبر داد و گفت: پتانسیل‌ معدنی فنلاند تقریبا مشابه کاناداست و زمین این کشور سالی 2 سانتی‌متر به سمت سیبری کشیده می‌شود. با توجه به پتانسیل‌های معدنی بی‌نظیر در این کشور فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد مضافا این که این کشور از زمین‌شناسی پیشرفته، تخصص عالی در صنعت معدن، ثبات سیاسی و وجهه‌ای مناسب در فناوری‌های پاک برخوردار است.

رییس سازمان زمین‌شناسی فنلاند اظهار داشت: در فنلاند کوه چندانی نداریم و برای کشف معدن اغلب از تکنیک‌ها و فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌شود که روز به روز بر اهمیت آنها افزوده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای توسعه معدنکاری عمیق، 10 سال پیش در فنلاند پروژه بزرگی برای جمع‌آوری داده‌های زمین‌شناختی و زلزله انجام شد که بیش از 2 هزار کیلومتر از منابع کانی‌ها را پایش و انبوهی از اطلاعات به دست آوردیم که در حال بررسی آنها هستیم.

رییس سازمان زمین‌شناسی فنلاند با اشاره به برنامه این کشور برای رسیدن به رتبه اول معدنکاری پایدار در دنیا گفت: دولت فنلاند به این برنامه کاملا متعهد بوده و در واقع ستون اصلی پی برد این برنامه است.

اکال سیمون الجاس خاطرنشان کرد: در عین حال بیش از پیش به جوامع محلی و محیط زیست و مساله ایمنی و سلامت توجه داریم به طوری که در پروژه 60 میلیون یورویی دولت برای معدنکاری، کاهش مصرف انرژی و آب، هوشمندسازی معدنکاری و توسعه فناوری‌های جدید کاملا مدنظر قرار گرفته و به جنبه‌های زیست محیطی و ایمنی خصوصا در صنایع پایین‌دستی است که ارتباط مستقیمی با اقتصاد دارند توجه می‌شود.


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :