سهم یک درصدی بخش معدن در تولید ناخالص داخلی ایران

۲۸ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۲۱۳۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۷۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین از سهم یک درصدی بخش معدن در تولید ناخالص داخلی...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین از سهم یک درصدی بخش معدن در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: با احتساب صنایع معدنی، سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی بالغ بر پنج درصد می‌شود.

محمدرضا نعمت‌زاده در با اشاره به فعالیت 5400 معدن در کشور گفت: هم اکنون 65 نوع ماده معدنی در کشور تولید می شود و 74 درصد از معادن کشور را مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی تشکیل می دهند ضمن این که 20 درصد معادن غیر فلزی و شش درصد مابقی فلزی هستند.

وی با بیان این‌که 71 درصد از ذخایر معدنی قطعی شناسایی شده در کشور مربوط به ذخایر مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزینی می‌شود گفت: 19 درصد از مابقی ذخایر مربوط به معادن غیر فلزی و 10 درصد نیز فلزی است.

وی با اشاره به این‌که معادن فلزی سهم بالایی در تولید مواد معدنی ایران دارند اما از نظر پشتوانه ضعیف بوده و کار اکتشافی روی آن‌ها ضرورت بیشتری دارد گفت: اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت تکمیل زنجیره ارزش در حوزه معدن از طریق ایجاد واحدهای فرآوری است.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد:‌ تا پایان دی ماه امسال از 278 شرکت بورسی 84 شرکت در حوزه معدن کاری فعالیت داشتند و یک سوم درآمد بورس نیز متعلق به این شرکت ها بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اشتغال مستقیم 121 هزار نفر در بخش معدن گفت:‌ طبق آمار سازمان جهانی کار به ازای هر شغل مستقیم در بخش معدن 17 شغل وابسته و تکمیلی در این بخش ایجاد می‌شود.

وی همچنین با اشاره به توجه ویژه دنیا به توسعه سیستماتیک معدن کاری کوچک مقیاس اظهار کرد: توجه به معدن کاری کوچک مقیاس از طریق ساماندهی این بخش افزایش بهره وری و توسعه سیستماتیک در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :