تحلیل متالوژنیک، ریسک سرمایه‌گذاری در طرح‌های معدنی را کاهش می‌دهد

۲۸ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۵:۲۵ کد : ۲۲۱۳۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۸
معاون دانشگاه علوم طبیعی گرجستان معتقد است با استفاده از تکنیک‌های جدید نظیر تحلیل متالوژنیک ...

معاون دانشگاه علوم طبیعی گرجستان معتقد است با استفاده از تکنیک‌های جدید نظیر تحلیل متالوژنیک می‌توان اطمینان سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های معدنی را جلب کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر الکساندر تواچرلیدز که در افتتاحیه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین ایران در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سخن می‌گفت در سخنرانی‌ای که آن را به پدر خود به عنوان یکی از طلایه‌داران یکی از حوزه‌های تخصصی علوم زمین تقدیم کرد، گفت: در دهه‌های اخیر دانش زمین‌شناسی خیلی بهبود یافته و جامعه مدنی با دانش جدید، عرصه منابع معدنی را تغییر داده است.

معاون دانشگاه علوم طبیعی گرجستان خاطرنشان کرد: امروز می‌توانیم از روش‌های عددی برای بررسی توزیع منابع معدنی از فضا استفاده کنیم و با ضریب اطمینان بالا در مورد میزان منابع اطلاعات کسب کنیم.

وی در ادامه به ارائه مثال‌هایی از تحلیل‌های متالوژنیک صورت گرفته در زمینه ذخایر معدنی مختلف منطقه قفقاز براساس تصاویر فضایی تهیه شده پرداخت و گفت: وقتی به نقشه توزیع منابع معدنی در این منطقه نگاه می‌کنیم در نگاه اول هیچ نظمی ندارد ولی با تحلیل متالوژنیک می‌توان به الگویی مشخص رسید.

این کارشناس در ادامه تصریح کرد: در این منطقه منابع بسیار نفت و گاز و مخازن مس و روی و سرب و آهن، آرسنیک، طلا، جیوه داریم ولی از لحاظ کمی تحلیل متالوژنیک به ما کمک می‌کنند که توزیع این منابع را از فضا مشخص کنیم و امکان شناسایی منابع معدنی در مناطق مختلف را می‌یابیم.

تواچرلیدز تصریح کرد: تعیین سرمایه برای هر کالا یا ماده اولیه بر اساس شاخص NPV صورت می‌گیرد البته استخراج معدن یک کسب و کار پرمخاطره است که هیچ داده عینی که اطمینان بدهد سرمایه برمی‌گردد نداریم ولی می‌توان این ریسک‌ها را ارزیابی و مشخص کرد که چه قدر سرمایه در زمین سبز قابل برگشت است.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :