نمایشگاه 4 روزه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار با محوریت اقتصاد مقاومتی

۲۷ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۲۲۱۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۶۳
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری نمایشگاه ملی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی...

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری نمایشگاه ملی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی در 4 بخش خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سهیلا جلودارزاده مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نمایشگاه توانمندی‌های زنان در 4 بخش برگزار می‌شود، افزود: بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها، سازمان‌های مردم نهاد،میز دولت برای رفع و حل مشکلات زنان فعال در امر توسعه و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های و برنامه‌های دولت برای افزایش مشارکت زنان در توسعه،  از 30 فروردین تا 2 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

به گفته وی وزارتخانه‌های نفت، ارتباطات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری، سازمان محیط‌زیست، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران  و نیز بنیاد امور بیماری‌های خاص و موسسه محک در این امر مشارکت می‌کنند.

جلودارزاده اضافه کرد: بخش دولتی به نحوی با کارآفرینی و نقش‌آفرینی زن در توسعه ارتباط دارد و بدین منظور وزارتخانه‌ها در بخش آموزشی این امر را تجهیز کرده  و یا در نقش برنامه‌ریز و مجری طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری و اشتغالزا ماموریت دارند و ظرفیت‌های و پتانسیل‌های خود را برای حمایت از نقش‌آفرینی زنان عرضه می‌کنند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: زنان صنعتگر و معدنکار و تاجر و نیز مشاغل خانگی و کشاورزی در فضایی بیش از 6 هزار متر و در سالن‌های میلاد و خلیج‌فارس نمایشگاه را پوشش می‌دهند.

وی با بیان اینکه زنان از ابتدای تاریخ اسلام و قبل از آن دارای نقش‌های اقتصادی و سیاسی بوده‌اند، اضافه کرد: زنان در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت شامل  صنایع دستی،  صادرات صنایع زعفران و پسته ایرانی و نیز فرش حضوری فعال داشته‌اند.

جلودارزاده با اشاره به  اینکه نمایشگاه چند همایش جانبی نیز دارد تصریح کرد: روز شنبه 30 فروردین مراسم افتتاحیه برگزار می‌شود و در روز31 فروردین همایش همبستگی زنان برای توسعه پایدار و صلح جهانی با حضور وابستگان اقتصادی و اتحادیه جهانی زنان مسلمان تشکیل می‌شود.

وی افزود: بر این اساس 12 زن برجسته برای برگزاری این پنل انتخاب شده‌اند تا پتانسیل‌های بخش خصوصی را در این زمینه تشریح کنند.

به گفته جلودارزاده در روز پایانی نمایشگاه مصادف با 2 اردیبهشت ماه گفتگوی ملی زنان شکل می‌گیرد و با تشکیل دبیرخانه دائمی حذف زنان از بسیاری از ستادها و شوراهای برنامه‌ریزی جبران خواهد شد.

وی بخش رسانه و نیز کارآفرینی را از دیگر بخشهای جنبی این نمایشگاه عنوان کرد.

به گفته وی در بخش‌های مختلف صنعتی میزان سرمایه در اختیار زنان زیر 8 درصد است ولی درآمد حاصل از کار در بخش‌هایی نظیر صنایع دستی یک سوم ارزش افزوده‌ای است که ایجاد کرده‌اند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهره مندی زنان کارآفرین و تولید کننده از تسهیلات با بهره‌های بانکی پایین تاکید کرد و گفت: اخذ تسهیلات بانکی با بهره‌های بالا نمی‌تواند یاریگر تولید و توسعه پایدار باشد و عاملی بازدارنده است و باید به مطالبات انباشته زنان توجه شود.

گفتنی است درگاه الکترونیکی این نمایشگاه به آدرس www.zanan-smt.ir  در دسترس علاقه‌مندان است.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :