ظرفیت اقتصاد معدنی ایران برای عبور از اقتصاد نفتی

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۸ کد : ۲۲۲۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۹
معاون اکتشاف سازمان با اعلام اینکه هم اکنون 70 نوع ماده معدنی در کشور...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان با اعلام اینکه هم اکنون 70 نوع ماده معدنی در کشور داریم، گفت: 10 نـوع ماده معدنی، ایران را در جمع برترین کشورهای معدنی دنیا مانند مس و سنگ‌آهن‌و... قرار داده است.

مهندس بهروز برنا گفت: ایران در مسیر کمربند مواد معدنی فلزی و غیرفلزی از طلا و مس تا تراورتن و نفلین‌سینیت قرار دارد اما اقتصاد معدنی کشور هنوز تکمیل نشده است.

وی افزود: باید همه فرایندهای تبدیلی و تکمیلی و تولید 100 درصد ارزش افزوده را در داخل ایجاد کنیم که در آن صورت درآمدهای معدنی می‌تواند درآمدهای نفتی را پشت سر بگذارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: این روند گسترده‌ترین آثار را در همه بازارهای اقتصادی شامل کار، کالا، سرمایه و پول خواهد گذاشت.

این کارشناس خاطرنشان کرد: بیش از هفت هزار معدن کشف شده داریم که بیش از پنج هزار فقره آن فعال است و دولت بهره‌بـرداری 2 درصد از آنها را دارد که 35 درصد تولیدات معدنی کشور را شامل می‌شود.

برنا، فراگیری کامل جغرافیای اکتشافات معدنی را مهم دانست و گفت: طراحی نقشه‌های زمین‌شناسی را برای تکمیل زیرساخت‌ها در چند مرحله انجام داده‌ایم و نقشه‌ها در مقیاس یک 25هزار تهیه شده که 16برابر دقیق‌تر است.

وی با بیان اینکه جایگاه ایران از لحاظ ذخایر معدنی در خاورمیانه بی‌نظیر است و ارزش معادن کشور بیش از 770 میلیارد دلار برآورد می‌شود، خاطرنشان کرد: سه درصد از ذخایر شناخته شده معدنی جهان در ایران قرار دارد و باید اکتشاف همه مناطق را برنامه‌ریزی کنیم.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :