حضور رییس‌جمهور در وزارت صنعت، معدن و تجارت

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۰۵:۳۷ کد : ۲۲۲۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۱۳
رییس‌جمهور صبح دوشنبه در وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از شاتا، حجه‌الاسلام والمسلمین روحانی صبح دوشنبه در ساختمان مرکزی وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور یافت. در این جلسه تمامی معاونان و روسای سازمان‌های تابعه این وزارتخانه حضور داشتند.


در ابتدای این جلسه مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش مبسوطی از وضعیت صنعت، معدن و تجارت را به رئیس‌جمهور ارائه داد و سپس حجه‌الاسلام و المسلمین روحانی در جمع مدیران به سخنرانی پرداخت.

تلاش در جهت رونق اقتصادی و استفاده بهره‌ورانه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تبریک میلاد با سعادت امیرالمومنین علی (ع) با اشاره به ضرورت تلاش همه بخش‌ها در راستای شکوفایی و رونق اقتصادی و استفاده بهره‌ورانه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور، بر عزم دولت برای بهبود فضای کسب و کار و پشت سر گذاشتن رکود اقتصادی تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر شیعه و پیرو راستین مسیر حق و عدل حضرت علی (ع) باشیم سعادت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت.

رییس‌جمهوری کار و تلاش بی‌وقفه و در اختیار گذاشتن ثمره آن در مسیر رفاه مردم را از جمله درسهایی دانست که می‌توان از آن حضرت آموخت و تصریح کرد: امام علی (ع) در کنار عبادت، نشر معارف الهی و پیامبر(ص) و ترویج دین و بیان احکام بزرگترین تلاشگر اقتصادی نیز بود و راه و رسم زندگی امیرالمومنین(ع) به ما می‌آموزد که اگر بدنبال رشد، توسعه و رفاه اجتماعی هستیم باید سختی‌ها و زحمت‌ها را به جان بخریم و در حد توان خود تلاش کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز باید همه تلاشگران در مسیر رشد و شکوفایی کشور وارد صحنه شوند، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از تمامی معادن کشور و ایجاد صنایع جانبی آنها تاکید کرد و گفت: با وجود معادن و زمینه‌های صنعتی فراوانی که در کشور وجود دارد، قابل قبول نیست که در این شرایط قرار داشته باشد.

رییس‌جمهوری با اشاره به عدم استفاده و بهره‌برداری صحیح از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور خاطرنشان کرد: اگر بهره‌وری را افزایش دهیم رشد و توسعه کشور ارتقاء خواهد یافت و از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم تا در راستای ارتقای بهره‌وری در این بخش استراتژی و نقاط کلیدی در بخش صنعت را مشخص کنند.

دکتر روحانی افزود: اگر می‌خواهیم تولید حرکت کرده و به رشد قابل قبولی دست یابیم، باید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور را به درستی فعال و بهره‌ورانه از آنها استفاده کنیم .

وی با بیان اینکه دولت می‌خواهد در سال ۹۳ به رشد مثبت اقتصادی برسیم، تصریح کرد: در این مسیر مسئولیت سنگینی بر دوش وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ ما باید این حرکت را سرعت بخشیده و همزمان بدنبال ایجاد رونق اقتصادی در کشور باشیم.

دکتر روحانی با اشاره به اوضاع و رشد نامناسب اشتغال در کشور طی ۱۰ سال گذشته بر لزوم تلاش و برنامه‌ریزی در جهت فعال شدن و رونق صنایع و واحدهای تولیدی که به هر دلیلی مشغول به فعالیت نیستند تاکید کرد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه برای افزایش کیفیت و قرار گرفتن در مسیر توسعه باید بخشی از محصولات تولیدی کشور صادراتی باشند، خاطرنشان کرد: اگر محصولات ما نتوانند صادر شوند، تولیدکنندگان کشور رشد، تکنولوژی و رقابت با بازارهای جهانی را درک نخواهند کرد.

وی همچنین بر ضرورت کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها در بخش‌های گوناگون صنعت و معدن اشاره و تصریح کرد: باید در راستای ارتقای کیفیت محصولات، پایین آوردن هزینه ها و ایجاد فضای رقابتی در تولیدات برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به برخی مشکلات در بخش صنعت و معدن از جمله سرمایه در گردش واحدهای تولیدی گفت: همه مواردی که مانع بهبود فضای کسب و کار در کشور است از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشنهاد در دولت مطرح شود تا در جهت رفع آنها تصمیم‌گیری کنیم.

دکتر روحانی افزود: باید موانع و مقررات دست و پاگیر را در راستای بهبود فضای کسب و کار در کشور برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه حرکت خوبی در زمینه اکتشاف و استخراج معادن در کشور انجام می‌شود بر برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات مناسب در جهت افزایش بهره‌برداری از معادن تاکید کرد.

دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی پیشرو باشد چرا که این بخش می‌تواند اثرات خوبی را در رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

رییس‌جمهوری با اشاره به برخی مزیت‌ها ویژگی‌های کشور در جهت رشد صنایع از جمله موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد گفت: تمامی این شرایط زمینه‌ها را برای حرکت سریع و پرشتاب در راستای ارتقای بخش صنعت و معدن و تجارت فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه امروز به واسطه مذاکرات ایران با غرب شرایط خوبی در بخش تجارت و واردات کالا برای کشور ایجاد شده گفت: امروز شرایط مناسب بانکی برای تجارت در جهان آماده شده است و ما باید از این شرایط برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم استفاده کنیم .

 دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد تا تلاش دولت به ویژه بخش صنعت، معدن و تجارت کشور موجب رشد و رونق اقتصادی و خارج شدن کشور از وضعیت رکود شود.

نیاز صنعت و معدن به 150 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش


پیش از سخنان رییس‌جمهور کشورمان وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واحدهای تولیدی به بیش از 150 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در سال جاری نیاز دارند.

مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه مشترک با حضور دکتر حسن روحانی رییس‌جمهور و مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال گذشته بانکها،  تنها نیمی از منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین کردند.

وی در گزارش ارائه شده، سهم بخش صنعت در تولید ناخالص داخلی را  20 درصد، بخش معدن را یک درصد و بخش بازرگانی را نیز 17.2 درصد عنوان کرد که در مجموع 38.4 درصد تولید ناخالص داخلی در وزارت صنعت،معدن و تجارت رهبری و سیاستگذاری می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  در ادامه با اشاره به افتتاح 17 طرح صنعتی مهم در سال جاری گفت: با را ه‌اندازی این طرح‌ها، برای 10 هزار نفر اشتغال و 73 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

نعمت‌زاده با بیان اینکه 100 طرح مهم صنعتی در این وزارتخانه پایش می‌شود، افزود : این تعداد طرح در سال آینده به 30 واحد و 74 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابند.

وی میزان اعتبار گشایش یافته از سوی صندوق توسعه ملی برای طرح‌ها را 3 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: 1220 طرح به ارزش 18 میلییارد دلار به صندوق توسعه ملی معرفی شد که از این میزان 6 میلیارد دلار تصویب و در نهایت 3 میلیارد دلار گشایش اعتبار شد که بر این اساس میزان گشایش اعتبار از طریق بانک صنعت و معدن طی 7 ماهه گذشته حدود 2 میلیارد دلار و از طریق صندوق ضمانت صادرات 1.1 میلیارد دلار بوده است.

این مقام مسوول همچنین با اعلام رشد 75 درصدی تولید خودرو در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: برنامه امسال تولید خودرو بیش از یک میلیون دستگاه در سال است.

وی با تاکید بر ارتقای کیفی محصول در کنار ارتقای کمی تولید گفت:  مصرف سوخت یکی از مواردی است که برای بالا بردن کیفیت بر روی آن توجه ویژه داریم و برنامه‌ریزی لازم در این رابطه صورت گرفته است. 

اختصاص سهم بیشتر در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به صنعت

نعمت‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها باید در فاز اول 30 درصد از منابع حاصل به بخش صنعت اختصاص می‌یافت، اما این میزان محقق نشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار عنایت وی‍ژه به این بخش در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها برای بخش صنعت و معدن شد.

تامین سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام  به میزان سالانه 20 هزار میلیارد تومان، تهیه برنامه منسجم برای خروج از رکود اقتصادی و رفع تحریم‌ها پیشنهاداتی بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رونق تولید و صنعت کشور به رییس‌جمهور ارائه داد.

در پیشنهادات ارائه شده،  افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به 1.5 میلیارد دلار، افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به 500 میلیون دلار و بانک توسعه صادرات به 1.5 میلیارد دلار، تعیین و اعلام سهمیه ارز مبادله‌ای تولید برای بخش صنعت و معدن مورد تاکید مهندس نعمت‌زاده قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین در حضور رییس‌جمهور از کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، عدم توانایی نظام بانکی کشور در ارائه تسهیلات، مشکلات سرمایه‌گذاری خارجی و عدم تخصیص حقوق دولتی معادن و تعطیلی و رکود  واحدهای تولیدی و صنعتی از قبل از شروع به کار دولت یازدهم به عنوان مشکلات بر سر راه و چالش‌های پیش رو نام برد.

اهتمام دولت برای رفع موانع و مشکلات بخش صنعت

در ادامه این نشست رییس‌جمهوری پس از پایان نشست با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران بر اهتمام دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار، افزایش بهره‌وری و کیفیت و رفع موانع و مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت در راستای ایجاد رشد و رونق اقتصادی در کشور تاکید کرد.

روحانی گفت: در جلسه امروز با وزیر و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به بررسی برنامه‌های این وزارتخانه در سال ۹۳ پرداخته شد.

وی با بیان اینکه سال ۹۳ از دیدگاه دولت سال رونق اقتصادی در کشور است و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نقشی اساسی در این زمینه ایفا کند، تصریح کرد: این وزارتخانه سهم به سزایی برای رشد و توسعه کشور و نیز ایجاد اشتغال در کشور دارد و از سویی دیگر بخش وسیعی از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بر دوش این بخش خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید اقتصاد کشور درونزا و برون‌نگر باشد و در این راستا بسیار مهم است که صنعت کشور در مسیر رشد و بالندگی کشور حرکت کند تا علاوه بر رونق داخلی بتواند در بازار رقابتی دنیا حضور پیدا کرده و برای کشور ارزآوری داشته باشد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه گزارش‌های خوبی در این نشست از سوی وزیر و معاونان ارائه و برنامه‌ها موانع و مشکلاتی که در جهت بهبود فضای کسب و کار وجود دارد مطرح شد، تصریح کرد: دولت آمادگی دارد تا راستای رفع هر چه سریعتر موانع و مشکلات در مسیر بهبود فضای کسب و کار در کشور و رونق تولید تصمیم‌گیری کند.

وی با اشاره به اینکه باید بخشی از درآمدی که از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها حاصل می‌شود به تولید کشور اختصاص یابد، گفت: از این بخش برای ارائه تسهیلات و سرمایه در گردشی که باید در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد و نیز کمکی که از این بخش برای سود تسهیلات ارائه می شود استفاده خواهد شد.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: بنده به ملت ایران این نوید و قول را می‌دهم که همه مدیران کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت و همه تلاشگران و صنعتگران کشور مصمم هستند که امسال سال رونق اقتصادی بوده و بتوانیم رکود را پشت سر گذاشته و حرکت خوبی در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل کرده این مرز و بوم داشته باشیم.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌های دولت برای کنترل افزایش قیمت برخی از کالاها گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جهت اینکه صنایع در عین حالی که سودآور شوند، رشد نامعقولی در قیمت نداشته باشند، مقرر شد تا به گونه‌ای فعالیت کنیم که کیفیت و کمیت کالاها افزایش یافته و در زمینه مصرف انرژی بهره‌وری را ملاک عمل قرار دهیم.

رییس‌جمهوری اظهار امیدواری کرد: تا تصمیمات دولت منجر به فعال شدن تولید شده و با رعایت سود عادلانه در مسیر افزایش بهره‌وری بازار بهتری برای تولیدات کشور ایجاد شود

 

 

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :