طرح تکمیل و تجهیز نخستین مرکز تحقیقات و موزه ملی علوم‌زمین مشهد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۸ کد : ۲۲۲۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۴۵
به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه طرح تکمیل و تجهیز نخستین مرکز تحقیقات و موزه ملی علوم‌زمین مشهد...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیریت زمین‌شناسی شمال شرق کشور به مناسبت هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و موزه میزبان چندی از معاونان و مدیران کشوری و استانی بود.


بر اساس این گزارش، در این بازدید که با حضور‌ آقایان دکتر خباز معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس‌جمهور، مهندس رشیدیان استاندار خراسان رضوی، مهندس واحدی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مهندس بیدختی معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، مهندس هراتی عضو شورای اسلامی شهر مشهد، مهندس عباس نیا رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان و خانم مهندس علیرضایی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و چندی از استادان و پیشکسوتان دانشگاه‌های فردوسی، آزاد اسلامی و پیام نور به همراه رییس و معاونان و مدیران مراکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور و همچنین تهران برگزار شد، حاضران به بررسی روند تکمیل و تجهیز مرکز تحقیقات و موزه ملی علوم زمین پرداختند.

گفتنی‌ست، بر اساس مصوبه دولت مبنی بر ادامه تکمیل طرح‌های عمرانی با پیشرفت بیش از 85درصد، مرکز تحقیقات و موزه ملی علوم زمین مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور جزو طرح‌های مورد نظر دولت جهت تکمیل و تجهیز خواهد بود که به دنبال بازدید مذکور اعتبارات مورد نظر تامین خواهد شد.

دکتر جعفرطاهری مشاور رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در امور استانها با بیان اینکه تکمیل و تجهیز موزه ملی علوم زمین به عنوان تنها طرح دولت در بخش علوم زمین محسوب می‌شود، گفت: این طرح به عنوان یک پروژه ملی و بر اساس استاندارهای بین‌المللی در حال تهیه و تکمیل است که امیدواریم پس از تامین اعتبارات مورد نظر به زودی شاهد راه اندازی آن در آینده نزدیک باشیم.

وی با بیان اینکه مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور فضا، نیروهای متخصص و زمینه لازم جهت ایجاد مرکز موزه ملی را در اختیار دارد، یادآور شد: امیدواریم با حمایت‌های لازم از سوی دولت و استانداری مرکز مشهد شاهد تاسیس نخستین موزه ملی علوم زمین باشد.

به گفته این مقام مسوول، موزه ملی علوم زمین مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور به عنوان مرجع مناسبی برای راه اندازی نمونه‌های مشابه در دیگر مراکز استانداری خواهد بود.

طاهری خاطرنشان کرد: موزه ملی علوم زمین مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور فضای مناسبی را برای ایجاد فرصت‌های مناسب در اوقات فراغت جهت آشنایی با نمونه‌های سنگ، کانی و فسیل و همچنین آشنایی با برخی پدیده‌های علوم زمین، اشاعه فرهنگ علوم زمین، توسعه گردشگری علمی فراهم خواهد کرد.

شایان ذکر است، توجه دادن به ضرورت حمایت از طرح مرکز تحقیقات و نگهداری مستندات علوم زمین کشور، آشنایی مسوولان استانی و کشوری با فعالیت‌های انجام شده، کمک به تکمیل و تجهیز نخستین پارک موزه علوم زمین، ارج نهادن به فرهنگ اهداء نمونه به موزه، تجلیل از اهداء کنندگان نمونه به موزه علوم زمین و شخصیت‌های علمی، اشاعه فرهنگ بازدید از موزه‌ها به عنوان برخی از اهداف این بازدید عنوان شده است.

گفتنی‌ست مرکز ملی موزه علوم زمین از سال 1387 در مساحت 8000 هزار متر مربع همراه با سه پارک تخصصی، فضای سبز و نمایش پدیده‌های زمین‌شناسی بر اساس مصوبات هیات دولت به منظور نگهداری مستندات علوم زمین در مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور در حال تکمیل است.

یادآور می‌شود، در این مجموعه نمونه‌های فسیل، سنگ و کانی بر اساس برنامه زمانبندی از نظر دوران‌های زمین‌شناسی به نمایش درخواهند آمد.

این گزارش می‌افزاید، دالان‌های ورودی بازدید کنندگان به مجموعه پارک موزه علوم زمین، نمایش جایگاه زمین در منظومه شمسی، ویژگی‌های زمین کره، موقعیت فعلی قاره‌ها و وضعیت جغرافیایی آنها در مجموعه پردیس فیزیک زمین به عنوان یکی از بخش‌های محوطه پارک موزه علوم زمین مشهد خواهد بود.

همچنین در این پارک موزه ضمن معرفی برخی از مهمترین مفاهیم و پدیده‌های زمین‌شناسی، چیدمانی از نمونه‌های طبیعی و دانسته‌های زمین‌شناسی ایران در بخش پردیس زمین‌شناسی به نمایش در می‌آیند.

در بخش پردیس اکتشاف، معدنکاری و زیست محیطی نیز شاهد نمایش روش‌ها، ابزارها و سیستم‌های اکتشافی و اصول معدنکاری خواهیم بود که بازدید کنندگان با روش‌های عمومی اکتشاف معدن، پدیده‌ها، تونل‌ها و ابزارهای معدنی آشنا خواهند شد.

یادآور می شود، در ادامه این بازدید مهندس شریفی طرح ریزپهنه‌بندی شهر مشهد، مهندس مجیدی و خانم مهندس احمدی بررسی‌های GIS، دورسنجی و ژئومتیکس و مهندس عزمی فعالیت‌های اکتشافی انجام شده در استان را ارائه دادند.

این بازدید همچنان با ارائه توضیحات از سوی کارشناسان و متخصصان مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور در حال برگزاری است. 

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :