به منظور پیشرفت در صنعت فرآوری : معادن کشور باید دارای شناسنامه فرآوری شوند

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۸:۲۰ کد : ۲۲۲۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۴
دکتر رئیسی مدیر گروه کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت‌و گو با بخش خبری این سازمان بیان کرد : متاسفانه بخش معدن کشور از لحاظ فرآوری ...

به منظور پیشرفت در صنعت فرآوری، باید به این مقوله همانند تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کوچک مقیاس نگاه کرد،‌به طوریکه تمامی معادن کشور و کانسارهای قابل توجه،‌حتما دارای شناسنامه فرآوری شوند.
دکتر رئیسی مدیر گروه کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت‌و گو با بخش خبری این سازمان بیان کرد : متاسفانه بخش معدن کشور از لحاظ فرآوری مواد معدنی و کانه‌آرایی پیشرفت بسیار کندی داشته است، اغلب بهره‌برداران معادن کوچک هیچ‌گونه آشنایی با علم و صنعت فرآوری نداشته و به طور معمول به دنبال کانسارهای پرعیار می‌باشند و در این‌صورت معادن کم عیار اصلا بهره‌برداری نمی‌شوند و یا به صورت متروک در‌می‌آیند. از طرف دیگر مجریان طرح‌های بزرگ معدنی نیز به دلیل عدم رشد یافتگی این صنعت در داخل کشور به صنعتگران داخلی اعتماد نکرده و در اجرای طرح‌های خود به شرکت‌های خارجی تکیه‌ می‌کنند.
وی درباره مضرات عدم فرآوری و کانه‌آرایی مواد معدنی،‌متذکر شد : در صورت عدم پرداختن به فرآوری مواد معدنی، آنها در نازلترین و سهل‌الوصول ترین کاربردی که می‌توانند داشته باشند،‌ به کار می‌روند، به طوریکه به عنوان مثال در بسیاری از مواقع یک کانسنگ مس که دارای طلا و نقره نیز می‌باشد، به علت بی‌توجهی به بازیافت این دو عنصر ارزشمند فقط به عنوان سنگ مس به فروش می‌رسد. در نهایت عدم توجه به فرآوری مواد، کشور را به یک وارد کننده تولیدات صنعتی مواد معدنی تبدیل کرده که باعث ضربه پذیر شدن صنایع مربوطه خواهد شد
رئیسی نقش سازمان زمین‌شناسی در این فرآیند را مهم ارزیابی کرد و گفت : در صورت افزایش تعداد نیروی انسانی و بالابردن سطح علمی و عملی آنها، این سازمان می‌تواند به یک رابط خوب میان دانشگاه و صنعت تبدیل شود.
مدیر کانه‌آرایی وفرآوری سازمان زمین‌شناسی درباره مشکلات موجود این بخش گفت : آزمایشات نیمه صنعتی غالبا مستلزم کار بدنی سنگین و طولانی است و احتیاج به اندازه‌گیری‌هاو آنالیز‌های سریع دارد که به دلیل کمبود امکانات،‌با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستیم. به علاوه در چارچوب مقررات اداری و مالی، پشتیبانی از عملیات پایلوت مانند تعمیرات سریع و به کار گرفتن کارگر موقت‌،در این‌بازه زمانی میسر نمی‌باشد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :